Aktuality
   

Správy tlačového oddelenia

Úvod | Aktuality | Správy tlačového oddelenia | Správy tlačového oddelenia

Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci navštevuje čoraz viac hostí

Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci navštevuje čoraz viac hostí

15. jún 2012

Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci sa začal pozvánkou na stretnutie s Ivanom Gašparovičom a Silviou Gašparovičovou v podaní Vojenskej hudby prezidenta Slovenskej republiky.

Prezidentský pár osobne privítal a sprevádzal prvých návštevníkov v reprezentačných priestoroch paláca.

O stretnutie s prezidentom, s jeho manželkou a ich podpisy prejavilo záujem už v priebehu dopoludnia niekoľko tisíc občanov. Boli medzi nimi najmä deti a mladí ľudia, ktorí navštívili Bratislavu, ale aj početné delegácie a jednotlivci, ktoré chceli osobne podať ruku, kyticu, drobný darček hlave štátu s manželkou a zároveň nahliadnuť do reprezentačných priestorov Prezidentského paláca. V tomto roku navštívolo sídlo hlavy štátu počas Dňa otvorených dverí  9474 návštevníkov.

Prezidentský pár každoročne trávi s občanmi, ktorí vytrvalo čakajú na rozhovor s nimi a na ich podpis, takmer celý deň.

Pánu prezidentovi venovali tento rok takmer dvesto obrázkov deti z banskobystrických základných škôl. Najviac zaujali vystavené výtvarné práce laureátov celoslovenskej výtvarnej súťaže, ktorú organizuje banskobystrická hvezdáreň.

Tohoročnému Dňu otvorených dverí žičilo nielen počasie, dobrá nálada, ale aj bohatý kultúrny a sprievodný program; autogramiáda známych športovcov, vystúpenia mažoretiek, vojenskej hudby, ukážky policajných vozidiel a limuzín, či ukážky zbraní.

 Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou takmer nestíhal vyhovieť všetkým záujemcom o spoločnú fotografiu, či už v Prezidentskom paláci alebo na jeho nádvorí.

Deti z Pustých Úľan predniesli prezidentskému páru originálnu básničku a zároveň mu predstavili obec, v ktorej žijú.

Ivan Gašparovič vyjadril potešenie z obrovskej návštevnosti Dňa otvorených dverí. „Teším sa z toho, že také množstvo ľudí zaujíma, kde sídli prezident, o čom všetkom rozhoduje; teším sa najmä z toho, že sa s nimi môžem porozprávať a odpovedať na ich veľmi zaujímavé otázky. Najmä deťom sa páči, keď si môžu na chvíľu sadnúť do prezidentovho kresla a tváriť sa vážne. Je to pekné.“

Prezident  Slovenskej republiky vyjadril potešenie, že podujatie nenavštevujú iba deti a školáci, „ale aj dospelí a starší ľudia. Teší ma, že si na návštevu podujatia zvykli aj zahraniční Slováci a tí veľmi pekne spomínajú, pretože veľakrát potom dostávam pekné ohlasy zo zahraničia.“

Pani Silvia Gašparovičová taktiež ocenila stále vzrastajúcu návštevnosť podujatia. „Je to potešiteľné a milé. Prišlo množstvo tried škôlkarov, ktorí to vnímajú ako veľký zážitok. Rada sa s nimi stretám a rozprávam sa s nimi,“ konštatovala prvá dáma.

Ivan Gašparovič zvlášť ocenil spontánnu pozornosť detí a návštevníkom ukázal drobný prívesok na kľúče, ktorý mu darovalo jedno z detí ako vlastnoručne zhotovený darček. „Už teraz je to akoby môj talizman,“ povedal s úsmevom prezident.

Atraktívnosť tohoročného Dňa otvorených dverí podčiarkla aj prítomnosť a autogramiáda známych športovcov, medzi ktorými nechýbali „strieborní „ hokejisti z nedávnych majstrovstiev sveta - Libor Hudáček, Juraj Mikúš, Miroslav Šatan, Marcel Haščák, Tomáš Starosta na čele s ich trénerom Vladimírom Vůjtekom. Prišla aj tenistka Henrieta Nagyová bedmintonistka Monika Fašungová, futbalista Miroslav Stoch, majster sveta v pretláčaní rúk Ľubomír Jagnešák , kulturista Štefan Havlík, či náš úspešný motocyklista Štefan Svitko.

V záhrade Prezidentského paláca ocenili návštevníci výkony viacerých hudobných a folklórnych súborov, umeleckých skupín ako napríklad vystúpenie umeleckého tria la Gioa, spevákov Otta Kollmana s manželkou Silviou,  koncert Berca Balogha a Karola Csina, vystúpenie Nely Pociskovej. Predstavil sa detský folklórny súbor Grbarčieta, Lúčka,Gerulata, folklórny súbor Bukovinka z Braväcova so ženskou speváckou skupinou Hronky z Banskej Bystrice, ľudová hudba a speváci z Horehronia, v programe vystúpili aj bratislavské základné umelecké školy. Bohatý sprievodný program ozvláštnili aj členovia zo Sokoliarskeho dvora Astur z Hradu Červený Kameň, tvorivá dielňa a detský kútik; Športový klub Šport Hrou zorganizoval športové súťaže pre deti a svoje zastúpenie mala aj Európska komisia na Slovensku a Slovenský Červený kríž.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]