Aj napriek dobrému vývoju musíme myslieť na zariadenia sociálnych služieb

Aj napriek dobrému vývoju musíme myslieť na zariadenia sociálnych služieb

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok 27. apríla 2020 v Prezidentskom paláci stretla s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Diskutovali spolu o aktuálnej situácii v zariadeniach sociálnych služieb. Podľa prezidentky aj napriek dobrému vývoju v súvislosti so šírením koronavírusu je stále dôležité venovať tejto téme zvýšenú pozornosť. "Nemôžeme zabúdať na zariadenia sociálnych služieb, kde sa vyskytli prípady nákazy a mali tragické následky."

Prezidentka s ministrami diskutovala aj o vybavení týchto zariadení ochrannými prostriedkami a personálom, či o problémoch s testovaním. "To, čo bolo signalizované z praxe, boli problémy s prednostným testovaním v prípade podozrenia na COVID-19, v niektorých krajoch boli problémy s mobilnými testovacími jednotkami a problém s testovaním nových klientov. Ocenenia hodné je to, že testovanie klientov, ktorí sa vracajú z nemocníc do zariadení, sa už deje."

Prax tiež ukázala, že počas koronakrízy sa naplno prejavil problém s chýbajúcim personálom."Od jednotlivých prevádzkovateľov bolo avizované, že sú poddimenzovaní kapacitne dlhodobo. Som veľmi rada, že ma minister Krajniak informoval o tom, že sa pripravujú systémové opatrenia, ktoré sa budú týkať mobilizácie týchto pracovníkov a z dlhodobého hľadiska aj úprava noriem, ktoré sa týkajú noriem využívania aj opatrovateliek z Rakúska."

Okrem toho sa rozprávala s ministrami aj o štátnej karanténe a financovaní krízových centier pre obete domáceho násilia.