Andrej Kiska diskutoval s generálnym tajomníkom OSN

Andrej Kiska diskutoval s generálnym tajomníkom OSN

Prezident Andrej Kiska sa v nedeľu 18. októbra 2015 vo Vysokých Tatrách stretol s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov Pan Ki-munom. Spoločne diskutovali o aktuálnych problémoch vo svete. Osobitne sa venovali utečeneckej kríze, konfliktom na Ukrajine a v Sýrii a klimatickým zmenám.

Po stretnutí sa na počesť generálneho tajomníka OSN uskutočnila slávnostná večera. Prezident vyzdvihol dôležitosť OSN v súčasnom svete. „Je v životnom záujme Slovenska, aby sa pravidlá a princípy, na ktorých je OSN založená, dodržiavali, osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, vrátane nášho blízkeho susedstva. Musíme si byť vedomí, že pravidlá, ktorými sa riadime, a rozhodnutia, ktoré prijímame alebo neprijímame, ovplyvňujú ľudské životy po celom svete,“ zdôraznil Kiska.

Pan Ki-mun navštívil Slovensko na pozvanie hlavy státu. Súčasťou jeho programu sú aj stretnutia s ďalšími najvyššími ústavnými činiteľmi, návšteva Levoče, Univerzity Komenského v Bratislave, kde si prevezme čestný doktorát, a otvorenie výstavy k 70. výročiu OSN v historickej budove Národnej rady.

Viac k téme: