Andrej Kiska navštívil Ponitrie

Andrej Kiska navštívil Ponitrie

Prezident v pondelok navštívil mestá Topoľčany aj Partizánske. Stretol sa s vedením miest, so školákmi ZŠ Hollého oslávil 115-te výročie tejto školy, diskutoval s občanmi.

„Mám pocit, že tomuto mestečku sa darí. Žochári - ako ich ľudia volajú -, sú veľmi príjemnej a otvorenej povahy. A čo sa týka práce, vzdelania, zdravotníctva, by som povedal, že všetky veci fungujú tak, ako by sme si želali aby fungovali v každom regióne.

Topoľčany sú liahňou veľmi úspešných športovcov. Vždy sa tomuto mestečku darilo v športe.

Diskutovali sme samozrejme aj o cestách, o tom, ako dlho to trvá do Nitry. Dotkli sme sa aj témy výstavby, bytov, ale žiadny taký vypuklý problém som tu nezachytil.

Mestečko Partizánske nedávno oslávilo osemdesiate výročie svojho vzniku a je najmladším mestečkom na  Slovensku.

Voľakedy tu v obuvníckom priemysle pracovalo jedenásť tisíc ľudí. Neskôr, žiaľ, divokou privatizáciou, tu skoro všetko zaniklo a nezamestnanosť bola vyššia ako dvadsať percent. Napriek tomu sa tento nepriaznivý stav podarilo zvrátiť a dnes tu nezamestnanosť dosahuje skoro iba tri percentá.

Do Partizánskeho prišlo mnoho investorov. Zahraniční investori si uvedomili, že je tu množstvo schopných ľudí, kvôli ktorým sa tu oplatí otvoriť úspešné podniky.

Diskutovali sme aj o problémoch. Jedným z nich je zdravotníctvo. Nemocnicu tu vlastní súkromník  a s jej výkonom sú spokojní. Ukazuje sa, že aj súkromný investor môže byť dobrým správcom, pokiaľ je uňho na prvom mieste starostlivosť o občana.

Problémom je ale to, že nám starnú lekári. Priemerný vek sa blíži k šesťdesiatim rokom.

Akonáhle mladí lekári získajú nejakú prax, utekajú do zahraničia.

Druhým problémom sú cesty. Na každom výjazde na Slovensku počúvam, ako nám chýba infraštruktúra. A nehovorím o diaľniciach, ale o cestách prvej a druhej triedy.

Dotkli sme sa aj témy životného prostredia. Kúsok od nás sú bane. Žiaľ, ich dopad na životné prostredie je devastujúci. A zlý dopad je aj na zdravie ľudí, ktorí v nich pracujú.

Akonáhle by sme ľuďom, ktorí v baniach pracujú, vyplácali len dotácie a oni by sedeli doma, ušetrili by sme na životnom prostredí aj financiách.“

Viac k téme: