Andrej Kiska reagoval na stretnutie s predsedami vlády a parlamentu

Andrej Kiska reagoval na stretnutie s predsedami vlády a parlamentu

Prezident v piatok v Prezidentskom paláci reagoval na stretnutie s predsedom vlády a s predsedom parlamentu.

„Od minulého týždňa sa zásadne zmenila atmosféra v celej našej krajine. Ohavná vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otriasla celým Slovenskom.

 Viackrát som tento týždeň zopakoval, že je potrebné čím skôr – okamžite a urýchlene – začať náročný, hoci bolestný, ale nevyhnutný proces návratu dôvery našich občanov k vlastnému štátu, jeho predstaviteľom, jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť spravodlivosť. A že vidím nateraz dve možnosti – zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala našu krajinu alebo predčasné voľby.
 
V nedeľu som rokoval s predsedom vlády, ale, žiaľ, naše názory na riešenie situácie sa zásadne rozchádzajú. Preto ako prezident našej krajiny, ktorého povinnosťou vyplývajúcou z ústavy je zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, som začal rokovania s politickými stranami: ako si predstavujú existenciu vlády, vzťah vlády a opozície, a tiež ako začať obnovu dôvery ľudí v náš štát.

Privítal som preto iniciatívu predsedu národnej rady na spoločné stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov, ktoré sa pred chvíľou skončilo, k upokojeniu situácie. Na toto stretnutie som navrhol spoločnú deklaráciu, ku ktorej som predom nedostal žiadne pripomienky; ani od predsedu národnej rady, ani od predsedu vlády.
 
Na jej znení, aj napriek prvému pozitívnemu signálu od predsedu národnej rady, sme sa napokon nedokázali zhodnúť. Nepovažujem za korektné prísť na naše stretnutie so zásadne iným návrhom textu, s ktorým som nemohol súhlasiť.

Je mi to ľúto; som presvedčený, že by to bol veľmi dôležitý upokojujúci signál pre našu verejnosť.
 
Na dnešnom stretnutí som opätovne zdôraznil moju plnú podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú zákernú vraždu. Na základe informácií od náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta republiky, brigádneho generála Šimka, ktorý sa zúčastnil dnešnej Bezpečnostnej rady, som ocenil, že polícia je pripravená zabezpečiť pokojný priebeh dnešných zhromaždení.
 
Občania očakávajú reálne riešenie politickej krízy a jasné vyvodenie politickej zodpovednosti za stav nedôvery v spravodlivosť v našej krajine. Toto je úloha predsedov politických strán.

Na rokovanie do Prezidentského paláca som vládne strany pozval na pondelok.

Osobne som stále presvedčený, osobne verím, že ako spoločnosť sa dokážeme zomknúť a túto situáciu pokojne a slušne vyriešiť.

Chcem preto, ako prezident, poprosiť všetkých, ktorí sa dnes zúčastnia zhromaždení Za slušné Slovensko v mnohých mestách našej krajiny a po celom svete: prosím, nech slušné Slovensko je naozaj slušným a nech je hlas každého slušného človeka našej krajiny aj počuť.“