Andrej Kiska rokoval v Berlíne s prezidentom Gauckom

Andrej Kiska rokoval v Berlíne s prezidentom Gauckom

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok počas pracovnej návštevy v Berlíne stretol so svojim partnerom, spolkovým prezidentom Joachimom Gauckom. Diskutovali  najmä o situácii  v Európe a v Európskej únii.  „Zdôraznili sme,  že je nesmierne dôležité udržať Európsku úniu spolu, hľadať body, ktoré nás spájajú a nie body, ktoré nás rozdeľujú,“ uviedol po stretnutí Andrej Kiska s tým, že európske projekty je potrebné presadzovať v praxi, preniesť ich medzi ľudí.  

Prezidenti sa zamýšľali tiež nad tým, prečo sa stráca dôvera ľudí v európsky projekt. Podľa ich názoru to v prvom rade spôsobuje populizmus politikov, ktorí Brusel často označujú za svojho nepriateľa kvôli získaniu väčšej popularity doma vo svojej krajine.

Krajiny EÚ podľa slov prezidenta Kisku rozdeľuje aj chýbajúca empatia. „Niekedy nám chýba empatia, vzájomné porozumenie a väčšia diskusia o tom, čo ktorú krajinu trápi a čo máme spoločne riešiť.“ Každá krajina v rámci únie má na európsky projekt trochu iný pohľad, a je nesmierne dôležité spolu o tom rozprávať a dávať riešenia, ktoré nás spoja.  

Andrej Kiska na stretnutí poďakoval nemeckému prezidentovi, ktorému sa v marci  končí funkčné obdobie, za všetko, čo spravil pre Euópsku úniu. „Pán prezident Gauck bol, je a určite vždy aj bude nositeľom hodnôt,“ zdôraznil Andrej Kiska s tým, že hodnoty tolerancie, solidarity a porozumenia sú presne tie hodnoty, ktoré v Európe musíme presadzovať.

O obnovení dôvery v európsky projekt hovoril prezident Kiska aj v príhovore na pôde Nadácie Konrada Adenauera. Večer sa spolu s prezidentom Gauckom zúčastnil na slávnostnom koncerte pri príležitosti záveru predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie.

Viac k téme: