Andrej Kiska sa vyjadril k únosu Vietnamca a k Nočným vlkom

Obrana a bezpečnosť
Andrej Kiska sa vyjadril k únosu Vietnamca a k Nočným vlkom

Andrej Kiska sa v utorok v Prezidentskom paláci vyjadril k aktuálnym témam rozhovorov, ktoré viedol s prezidentom policajného zboru Milanom Lučanským, aj s riaditeľmi informačných služieb.

 „Hovorili sme o dvoch témach. Prvou sú okolnosti vytvorenia takzvaného európskeho sídla motorkárskeho gangu Noční vlci a ich pôsobenie na Slovensku.

Druhou témou sú podozrenia z únosu vietnamského občana slovenským vládnym špeciálom, na ktoré som opakovane upozorňoval a ktoré sa, žiaľ, menia na medzinárodnú hanbu Slovenskej republiky.

K prvej téme pripomínam, že Noční vlci sa po boku špeciálnych jednotiek ruskej armády zapojili do vojenských operácií na Kryme. Viacerí členovia motorkárskeho klubu za to dostali v Rusku štátne vyznamenanie. Zakladateľ Nočných vlkov sa pre účasť na anexii Krymu ocitol na sankčnom zozname a nesmie vycestovať do žiadnej z členských krajín Európskej únie.

Takže, aby bolo jasné, nie sú to žiadni neškodní milovníci motoriek. Noční vlci sú nástroj režimu, ktorý sa podieľal na zabratí územia susednej krajiny — anexii časti Ukrajiny v rozpore s medzinárodným právom, ktorú vláda Slovenskej republiky neuznala a neuznáva. A kvôli ktorej spolu s ostatnými štátmi západného sveta uvalila na Rusko sankcie a opakovane hlasovala za ich predĺženie.

Pôsobenie motorkárskeho gangu je vzhľadom na tieto okolnosti zjavným bezpečnostným rizikom pre našu krajinu. Založenie takzvaného európskeho sídla Nočných vlkov na Slovensku je zároveň výsmechom oficiálneho postoja vlády Slovenskej republiky k anexii Krymu a ruskej politike. 

Policajný prezident, pán Lučanský, ma na dnešnom prijatí informoval, že polícia nemôže konať, ak nedochádza k porušovaniu zákona. Domnievam sa, že čakať na to, kým spolok slúžiaci cudziemu štátu začne na území Slovenskej republiky porušovať zákon, je úbohá bezpečnostná stratégia. Vyzývam preto vládu, aby bezpečnostným zložkám vytvorila všetky potrebné podmienky na účinný zásah proti pochybným spolkom, ktoré sa rozťahujú po našej krajine.

V súvislosti s čoraz silnejším podozrením, že slovenský letecký špeciál bol použitý na únos vietnamského občana, sa mi ako hlave štátu ťažko hľadajú slová. O tejto téme sa začalo hovoriť už pred rokom. Opakovane som verejne hovoril o tom, že je povinnosťou slovenských orgánov činných v trestnom konaní tieto podozrenia dôsledne a poctivo vyšetriť. Nemôžeme budovať dôveru ľudí v štát, ak sa prípadu ani len nezačneme poctivo venovať. Reč je pritom o závažných podozreniach z hrubého zneužitia štátne moci, ako sa to stalo v prípade únosu syna prezidenta Kováča. Ako sa my, politici, postavíme pred desaťtisíce ľudí, ktorí volali po slušnom Slovensku, kde sa nebude zneužívať politická moc?

Namiesto toho sme svedkami zahmlievania, alibizmu, zavádzania verejnosti a vyhovárania sa na nemeckých vyšetrovateľov. Skutočne  sa to musíme dozvedať od nemeckých vyšetrovateľov? To rozhodne neprispieva k zvyšovaniu už aj tak nízkej dôvery verejnosti k polícii, orgánom činným v trestnom konaní a schopnosti štátu zaistiť spravodlivosť.

Len pripomínam, že túto nedôveru vyjadrilo po vražde dvoch mladých ľudí obrovské množstvo ľudí v uliciach a viedla k pádu vlády.  Navyše, táto kauza už má rozmer medzinárodnej blamáže. A môže mať vážne dôsledky na dôveru vo vzťahoch medzi Slovenskom a Nemeckom — jedným z našich najdôležitejších politických a ekonomických partnerov. Už dnes nemecké médiá hovoria o tomto únose ako o trileri Studenej vojny.

Ako prezident Slovenskej republiky spolu s občanmi Slovenskej republiky očakávam, že sa o vyšetrovaní podozrení z medzinárodného únosu našim vládnym lietadlom dozviem od slovenských, nie od nemeckých vyšetrovateľov. Očakávam, že zodpovední prejavia základný rešpekt k nášmu štátu a úctu k jeho občanom a urobia všetko potrebné, aby poctivo vyšetrili podozrenia a očistili meno Slovenskej republiky. A to presvedčivým vysvetlením všetkých podozrení a protirečení, alebo potrestaním vinníkov — ak sa potvrdí, že Slovensko poskytlo vládne lietadlo na únos.“