Prezidentka otvorila slovensko-talianske biznis fórum v Ríme

Prezidentka otvorila slovensko-talianske biznis fórum v Ríme

Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila vo štvrtok 22. apríla 2022 v Ríme slovensko-talianske biznis fórum. 

Na oficiálnu návštevu Talianska prezidentka pricestovala spolu so zástupcami slovenských firiem a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú zelenou tranzíciou vrátane energetiky a digitalizácie. "Biznis fórum je pre viac ako 50 slovenských a talianskych podnikateľov príležitosťou budovať nové partnerstvá, aby mohli spolupracovať na inovatívnych projektoch. Som rada, že tak vznikol aj priestor na výmenu skúseností medzi štátnymi a súkromnými subjektami, ktoré pôsobia v oblasti obnoviteľných a udržateľných technológií."

Zelená tranzícia nie je podľa prezidentky len hlavnou prioritou plánov obnovy v Taliansku a na Slovensku, ale v aktuálnej situácii dostáva úplne nový rozmer. "Stáva sa z nej príležitosť znížiť našu celkovú závislosť na fosílnych palivách, prejsť čo najskôr na nízko-emisné zdroje energie a postupne znižovať závislosť od ruského plynu a diverzifikovať dodávky energie."

Okrem podnikateľov boli súčasťou delegácie prezidentky aj slovenskí právni experti, ktorí sa stretli so zástupcami talianskej polície, ministerstva vnútra a finančnej stráže. "Navzájom si vymenili skúsenosti pri odhaľovaní konečných užívateľov výhod, v čom je Slovensko pre Taliansko inšpiráciou vďaka už fungujúcemu registru konečných užívateľov a registru partnerov verejného sektora. Hovorili aj o finančnom vyšetrovaní a v neposlednom rade o efektívnom uplatňovaní medzinárodných sankcií, s ktorým má dlhoročné skúsenosti práve Taliansko."

Slovensko a Taliansko tak podľa prezidentky prehlbujú spoluprácu v oblasti vymáhania sankcií, zadržiavania majetku z kriminálnej činnosti a v boji proti praniu špinavých peňazí.