Prezidenti V4 sa zhodli: Nesúhlasíme s Nord Stream 2

Prezidenti V4 sa zhodli: Nesúhlasíme s Nord Stream 2

Po samite prezidentov Vyšehradskej štvorky v Poľsku naďalej platí, že budúcnosť je v jednotnej Európskej únii. Po druhom dni rokovaní to povedal prezident Andrej Kiska.

Pripustil však, že medzi krajinami panujú aj rozdielne názory. Spomenul napríklad mieru európskej integrácie, nedávne voľby generálneho tajomníka OSN alebo protiruské sankcie. „Ale je dôležité sa rozprávať, snažiť sa pochopiť druhého a vysvetľovať si veci,“ dodal Kiska.

Prezidenti Slovenska, Poľska, Maďarska a Česka na dvojdňovom samite prediskutovali podporu mladých ľudí, otázku spoločných hodnôt, ale tiež tému energetickej bezpečnosti. Na sobotňajšom rokovaní sa zúčastnil aj podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

„Potrebujeme diverzifikovať svoje zdroje, nesmieme byť závislí len od ruského plynu,“ zdôraznil prezident Kiska, podľa ktorého sa prezidenti zhodli v potrebe prepojiť krajiny a investovať do zelených zdrojov energie. „Všetci spoločne za týmto stolom sme vyjadrili nesúhlas s plynovodom Nordstream 2 a máme obrovskú obavu o budúcnosť Ukrajiny v prípade, ak by sa zrealizoval.“

Na margo druhého rokovania o európskej identite povedal Andrej Kiska, že je nesmierne dôležité, aby sme sa dnes vracali k svojim hodnotám, na ktorých naše krajiny vznikli a fungovali: „Slová majú nesmierne silnú váhu. Dokážu povzbudiť človeka, ale aj vyvolať strach. Keď strach prerastie v nenávisť, veľmi ľahko sa môže stať to, čo v Británii, že ľudia útočia na občanov našich krajín, krajín strednej a východnej Európy. Alebo že ľudia v našich krajinách útočia na ľudí inej pleti. Je preto nesmierne dôležité vracať sa k našim hodnotám – k porozumeniu a empatii. K vzájomnému rešpektu. Je dôležité vážiť každé slovo.“

Pokiaľ ide o podporu mladých ľudí, podľa Andreja Kisku je potrebné zreformovať školstvo, lákať na Slovensko najkvalitnejšie firmy, vytvoriť podmienky pre rozvoj startupov a iných kvalitných firiem, aby mladí ľudia našli uplatnenie a neodchádzali do zahraničia.

Viac k téme: