Generál Zmeko zostáva náčelníkom Generálneho štábu OS SR

Generál Zmeko zostáva náčelníkom  Generálneho štábu OS SR

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala v stredu 4. mája 2022 do funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR na ďalšie obdobie generála Daniela Zmeka. 

Od staronového náčelníka generálneho štábu prezidentka očakáva, že bude aj naďalej pôsobiť v prospech Slovenskej republiky s rovnakým zápalom a profesionalitou ako v uplynutom období. "Očakávam, že budete proaktívny, odhodlaný a vytrvalý. Že budete rozvíjať naše ozbrojené sily a upevňovať spoluprácu s našimi spojencami v NATO tak, aby bola Slovenská republika vnímaná ako spoľahlivý a kredibilný partner. Iba v takom prípade môžeme od našich spojencov očakávať, že nám pomôžu vždy, keď to budeme potrebovať."

V príhovore zdôraznila, že sme svedkami najväčšieho vojnového konfliktu od druhej svetovej vojny, ktorý mení bezpečnostnú architektúru Európy a odohráva sa bezprostredne za našimi hranicami. "Dva mesiace vojny u nášho suseda a stupňujúce sa politické a teritoriálne požiadavky Ruska väčšinu spoločnosti priviedli k uvedomeniu, že mier a bezpečie už nie je samozrejmosť a že nás bude niečo stáť. Vezmime to, prosím, ako príležitosť aj pre vnímanie ozbrojených síl občanmi Slovenska ako hlavného garanta našej bezpečnosti. Pri tejto misii budete mať vo mne ako hlavnej veliteľke ozbrojených síl plnú podporu."

Podľa prezidentky nemôžeme zabúdať, že voči ozbrojeným silám máme ako spoločnosť veľký dlh v oblasti zabezpečenia finančných prostriedkov, v podpore materiálnymi zdrojmi, vo vytváraní vhodných pracovných podmienok pre profesionálnych vojakov, ale aj dlh v plnení záväzkov voči našim spojencom, bez ktorých by garancia našej bezpečnosti na súčasnej úrovni nebola možná.

Prezidentka v stredu zároveň povýšila do hodnosti generálmajor veliteľa Vzdušných síl OS SR Róberta Tótha a zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR Petra Babiara, do hodnosti brigádneho generála vymenovala veliteľa Strategického centra krízového manažmentu Martina Remeša.