Prezidenti rokovali v Bukurešti o príprave samitu NATO

Prezidenti rokovali v Bukurešti o príprave samitu NATO

Prezident SR Andrej Kiska sa v stredu v Bukurešti zúčastnil na rokovaní prezidentov - alebo ich zástupcov - Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Najvyšší predstavitelia diskutovali o príprave samitu NATO v júli 2016 vo Varšave, o dlhodobej adaptácii vo svetle zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, o budúcnosti vzťahov NATO – Rusko, ako aj o pokračovaní rozširovania Aliancie.

Prezident Andrej Kiska na stretnutí zdôraznil nevyhnutnosť hľadať mierové riešenia, ktoré prispejú k bezpečnosti obyvateľov v Európe. Osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v dôsledku krízy na Ukrajine či situácie v Sýrii. Hlavným nástrojom podľa slovenského prezidenta musí aj naďalej zostať dodržiavanie medzinárodného práva a medzinárodných záväzkov.

Účastníci stretnutia sa zhodli, že v prípade ohrozenia má však každý štát právo prijať potrebné opatrenia, individuálne, či kolektívne. Tieto opatrenia by mali byť založené na starostlivých analýzach a odporúčaniach vojenských expertov. Slovensko si plní záväzky, ku ktorým sa prihlásilo na samite NATO v roku 2014 vo Walese. Podporí tiež opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov Slovenska a jeho spojencov.

Viac k téme: