Kiska diskutoval s ombudsmankou o prieťahoch a policajnej inšpekcii

Spravodlivosť
Kiska diskutoval s ombudsmankou o prieťahoch a policajnej inšpekcii

Prezident Andrej Kiska v stredu prijal verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. Diskutovali o probléme súdnych prieťahov, právach menšín a policajnej inšpekcii.

„Byť verejným ochrancom práv je poslaním. Je to obetavá práca pre ľudí, ktorí sa často nevedia dovolať spravodlivosti, prosia o pomoc a riešenie problémov. S pani ombudsmankou sme sa dotkli viacerých otázok. Zdieľali sme rozhorčenie nad tým, ako nám stále zlyháva súdnictvo, aké sú súdne prieťahy. Z pohľadu reštitúcií sú to dlhé roky, na východe Slovenska sa dokonca až 40 rokov nevyriešili problémy reštitúcií.

Keď nám zlyhávajú inštitúcie, nedôvera ľudí v štát rastie. Je skutočne alarmujúce, ak sa človek roky rokúce nedokáže dovolať spravodlivosti. Ako pani ombudsmanka povedala, neskorá spravodlivosť je zabudnutá spravodlivosť. Človek necíti, že bol vypočutý, a potom neverí tomuto štátu.

Pani ombudsmanka vyjadrila aj smútok nad tým, že sa nedarí znižovať napätie v niektorých častiach našej krajiny. Tým, že sa veľa zaoberá právami menšín a často rieši otázky, ako sa pristupuje k riešeniu rómskej problematiky, vie, že ku kriminalite často pridávajú rómske nálepky. Spoločnosť sa zbytočne polarizuje. Politici sa boja hovoriť o tom, aké príležitosti a výzvy máme pri riešení rómskej problematiky, a nechávajú extrémistov, aby otvárali túto tému. Tí sa potom tvária, že sú jediní, ktorí chcú túto otázku riešiť.

Diskutovali sme aj o pripravovanom zákone o policajnom zbore a o kontrole polície. Vyjadrili sme pochybnosť o tom, že má dozorovať niekto, kto vyšiel z policajného zboru a zase sa doň vráti, je to skutočne objektívny človek? Hoci na dané obdobie bude spadať pod vládu a nie pod ministerstvo vnútra, ak vyšiel z polície a vie, že sa do nej vráti, bude to naozaj objektívne? To sú otázky, ktoré si musíme klásť.

Som veľmi rád, že v našej obmudsmanke máme osobu, ktorá jasne hovorí o problémoch, ktoré našu spoločnosť trápia. Chcem sa jej ešte raz poďakovať a zapriať jej veľa úspechov v práci. Verím, že jej hlas - hlas všetkých tých, ktorí chceme naše Slovensko posunúť k modernej, otvorenej spoločnosti - bude jasne počuť.“