Kiska vo Francúzsku diskutoval s prezidentom Hollandom

Kiska vo Francúzsku diskutoval s prezidentom Hollandom

Prezident Andrej Kiska sa v utorok v rámci oficiálnej návštevy Francúzska stretol s prezidentom Francoisom Hollandom. Diskutovali o rozvoji francúzsko-slovenskej ekonomickej spolupráce, o situácii v Európskej únii a vo svete.

Prezidenti sa zhodli, že Európe je potrebné dať nádej a entuziazmus. „Cieľ, ktorý pred nami stojí, je ťahať Európu dopredu a rozvíjať spolupráce, ktoré pomôžu všetkým štátom,“ povedal Andrej Kiska s tým, že Európska únia je riešením na mnohé problémy, ktoré nás dnes trápia.

V rámci návštevy v Elyzejskom paláci bola podpísaná aj dohoda v oblasti školstva, jazykového vzdelávania, univerzitnej a vedeckej spolupráce.

Prezident rokoval tiež s predsedom Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Claudom Bartolonem. 

Súčasťou oficiálnej cesty bol aj ekonomický program. Andrej Kiska navštívil spolu s podnikateľskou delegáciou Centrum výskumu a vývoja PSA Peugeot Citroën a diskutoval so zástupcami francúzskeho zamestnávateľského zväzu MEDEF.

Na stretnutí s podnikateľským zväzom prezident vyzdvihol kvalitu slovenských pracovníkov, ktorú oceňujú aj zahraniční investori. Ako dodal, nielen kvalita, ale aj kreativita a motivácia našich ľudí vytvára veľký ekonomický potenciál Slovenska.

Prezident verí, že vďaka potenciálu svojich mladých ľudí Slovensko ešte viac zužitkuje možnosti, ktorá ponúka Európska únia. „Budem rád, keď aj toto stretnutie bude inšpirovať a prispeje k výmene skúseností a rozvoju francúzsko-slovenskej spolupráce,“ povedal.

Andrej Kiska si vo Francúzsku uctil obete teroristických útokov v roku 2015 a veniec položil aj k soche generála Milana Rastislava Štefánika na terase Observatória v Meudone.

Aktualizované 23:50