​Kiska, Fico a Danko: Budúcnosť je v súdržnej Európskej únii

Obrana a bezpečnosť
​Kiska, Fico a Danko: Budúcnosť je v súdržnej Európskej únii

Prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady  Andrej Danko a predseda vlády Robert Fico sa v pondelok stretli na Bratislavskom hrade k téme zahraničnej politiky Slovenskej republiky.

Stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy prezidenta Andreja Kisku. Traja najvyšší ústavní činitelia podpísali vyhlásenie k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii. Celý text vyhlásenia si môžete prečítať na tomto odkaze.

„Som skutočne veľmi rád, že sme sa ako najvyšší ústavní činitelia zhodli a pripravili spoločné vyhlásenie k témam, ktoré sú pre našu krajinu strategické a zásadné – k téme Európskej únie a k téme našej bezpečnosti, k nášmu členstvu v Severoatlantickej aliancii.

Tieto témy sú dôležité pre našu krajinu, pretože ide o život našich ľudí. Ide o perspektívu, stabilitu, budúcnosť našej krajiny, ide o bezpečnosť našich občanov. Pokladám za nesmierne dôležité, aby sme sa my traja ako najvyšší ústavní činitelia vždy a pri každej príležitosti, nielen pri stretnutí s našimi zahraničnými partnermi, ale hlavne doma pred našimi občanmi, potvrdzovali smerovanie našej krajiny. Potvrdzovali hodnoty a spojenectvá, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo.

Dnes sa už nemôžeme spoliehať na širokú vnútropolitickú zhodu na smerovaní Slovenska. Naopak, silnejú slová proti našej integrácii. Protieurópska politika sa stáva súčasťou volebných kampaní u nás doma, ale aj v okolitých krajinách. Nemôžeme sa spoliehať ani automaticky na podporu verejnej mienky. Musíme byť k ľuďom úprimní, obhajovať naše záväzky a vždy sa uchádzať o podporu verejnosti pri našich rozhodnutiach.

Je našou povinnosťou, nás troch, aby sme ukázali a presvedčovali našich občanov, že dokážeme byť sebavedomou, vplyvnou a prosperujúcou krajinou iba v rámci silnej a súdržnej Európskej únie. A že každý jeden z dôležitých a závažných problémov, ako sú problémy hospodárstva, migrácie a bezpečnosti, nedokáže vyriešiť žiaden jeden štát Európskej únie samostatne.

Ako prezident vždy konám a rozprávam v tomto duchu, odkedy som nastúpil do úradu. Nie každá situácia bola jednoduchá a je jednoduchá. Aj pri ťažkých témach, ako je náš záväzok zvyšovať výdavky na obranu, pri obhajovaní spoločného postupu Európskej únie po anexii Krymu – vždy som sa verejne postavil za rozhodnutia vlády, pretože je to v prospech našej krajiny ako takej.

O budúcnosti našej krajiny budem hovoriť aj o dva týždne v Európskom parlamente. A takisto budúcnosť Európskej únie a naše postoje budem presadzovať a vysvetľovať aj pri oficiálnej štátnej návšteve prezidenta Nemecka, ktorý príde na Slovensko 17. novembra.

Privítal som dnešné stretnutie a navrhol som aj pánovi predsedovi Národnej rady aj pánovi premiérovi, aby sme sa vždy, pred každým dôležitým samitom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, aby sme sa stretli. Nemusíme mať vždy rovnaký názor na vnútropolitický vývoj, ale musíme ukázať našim ľuďom, že v otázkach strategického záujmu našej krajiny držíme spolu.

Zároveň si myslím, že by malo byť viac počuť našich rezortných ministrov pri otázkach, ako je európsky prokurátor, naša bezpečnosť, pri otázke dobudovania jednotného trhu, bankovej únie, či čo sa týka otázky daňovej a sociálnej agendy. Malo by byť počuť našich ministrov. Niektorí naši ministri majú skutočne úžasný cveng v celej Európskej únii, vedia tieto veci obhájiť a potrebujeme ich počuť aj u nás doma. To, že Európska únia nie je len nejakou, povedal by som, externou záležitosťou ministerstva zahraničných vecí, ale ide o každodenný život našich občanov – vodičov kamiónov, opatrovateliek, študentov, dvojitá kvalita potravín, atď.

A na záver, pokiaľ ide o našu obranu a bezpečnosť, ľudia sa potrebujú cítiť bezpečne. To je základná úloha nášho štátu. Žijeme v komplikovanom prostredí a preto som skutočne privítal, že vláda schválila novú bezpečnostnú, obrannú a vojenskú stratégiu a verím, že v tomto ju čoskoro podporí aj parlament

Potrebujeme transparentnú a efektívnu modernizáciu našej armády. Potrebujeme zlepšenie schopnosti Slovenska napĺňať svoju úlohu v rámci Severoatlantickej aliancie a k tomu potrebujeme spoločnú podporu všetkých troch nás, ústavných činiteľov. Vítam preto, že môj návrh na zdôraznenie významu obrany sa našiel aj v našom spoločnom vyhlásení, a som rád, že ako pán predseda Národnej rady a pán predseda vlády s týmto súhlasili.