Kiska: Fíni postavili pokrok na kvalitnom školstve a výskume

Veda a inovácie
Kiska: Fíni postavili pokrok na kvalitnom školstve a výskume

Oficiálnu návštevu Fínska začal prezident Andrej Kiska v stredu v Helsinkách stretnutím s prezidentom Saulim Niinistöm. Hovorili spolu o inováciách, vzdelávaní a výskume, ako aj o aktuálnej medzinárodnej situácii, vrátane migračnej krízy.

Rovnako ako Estónsko, ktoré Andrej Kiska navštívil v predošlých dňoch, môže byť Fínsko podľa prezidenta inšpiratívnou krajinou pre Slovensko: „Tu v hlavnom meste cítiť veľa invencie, pozitívnej energie. Fíni postavili pokrok na kvalitnom školstve a výskume, prepojili ho s praxou.“

Prezident vyzdvihol fínsky rešpekt k vzdelávaniu detí a rešpekt k učiteľom. „Žiaľ, potreba zmeny školstva na Slovensku nerezonuje dostatočne medzi našimi občanmi,“ myslí si Andrej Kiska. Príklad Fínska môže podľa neho ponúknuť viac informácií a zároveň zdôrazniť dôležitosť školstva. „Aké školstvo máme, taká bude naša budúcnosť,“ zdôraznil prezident.

Prezident ocenil fínsky rešpekt voči prírode a využitie technológií pre zlepšenie života v mestách. Zaujal ho koncept tzv. inteligentných miest: „To je oblasť, kde by sme si priali veľa konkrétnej spolupráce so slovenskými mestami.“

O možnostiach spolupráce hovoril Andrej Kiska aj s fínskym predsedom vlády Juhom Sipiläom a predsedníčkou parlamentu Mariou Lohela. V centre finančnej agentúry pre inovácie TEKES, ktoré navštívil aj so zástupcami podnikateľského, akademického a vládneho sektora, diskutoval o možnostiach spolupráce našich inovačných ekosystémov.

Aktualizované vo štvrtok 8:45