Kiska hovoril s ministrom obrany o koncepčnej modernizácii armády

Obrana a bezpečnosť
Kiska hovoril s ministrom obrany o koncepčnej modernizácii armády

Modernizácia armády by mala byť koncepčná, transparentná a zrozumiteľná vo vzťahu k spojencom aj vo vzťahu k verejnosti. Po stretnutí s novým ministrom obrany Petrom Gajdošom to povedal prezident Andrej Kiska.

Rokovanie v Prezidentskom paláci sa uskutočnilo v rámci stretnutí s členmi novej vlády v procese prípravy programového vyhlásenia vlády.

„Je niekoľko strategických dokumentov, ktoré je potrebné z pohľadu ministra v čo najbližšom období presadiť. Je nesmierne dôležité, aby presadzovanie modernizácie armády bolo koncepčné, transparentné a zrozumiteľné,“ povedal prezident. „Aby sa naše plány nemenili v budúcnosti podľa personálneho obsadenia, politickej situácie, ale aby boli presné, predvídateľné a starostlivo pripravené.“

Témou rokovania bol aj blížiaci sa samit NATO vo Varšave. Andrej Kiska požiadal ministra obrany, aby pripravil podrobný audit naplňovania záväzkov Slovenska voči spojencom. „Aby sme presne vedeli, s čím pôjdeme na samit do Varšavy.“ O tejto téme komunikoval prezident aj s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom.

Peter Gajdoš na stretnutí potvrdil proatlantickú a proeurópsku orientáciu slovenskej armády. Spolu s prezidentom Kiskom hovorili aj o komunikácii armády s verejnosťou. Podľa slov prezidenta bola komunikácia v minulosti trochu zanedbávaná. Povzbudil generálov a schopných dôstojníkov, aby sa zapájali do verejnej diskusie o potrebách našej armády.

„Taktiež považujem za nesmierne dôležité, aby ministerstvo obrany komunikovalo jasne s ostatnými členmi vlády, s členmi parlamentu, s predstaviteľmi politických strán, s odbornou verejnosťou, aby sme skutočne pochopili, že obrana a bezpečnosť sú základnou úlohou štátu.“