Kiska: Iniciatíva Trojmoria je o silnejšej Európskej únii

Kiska: Iniciatíva Trojmoria je o silnejšej Európskej únii

Prezident Andrej Kiska sa vo štvrtok zúčastnil na samite Iniciatívy Trojmoria v poľskej Varšave. Cieľom iniciatívy je ďalej zlepšovať vzájomnú spoluprácu a infraštruktúrne prepojenia a prispieť tak k jednotnej a súdržnej Európskej únii.

Samit sa uskutočnil na pozvanie prezidenta Poľska a prezidentky Chorvátska. Okrem nich sa na podujatí zúčastnili aj zástupcovia Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Slovinska.

Na samit pricestoval aj prezident Spojených štátov amerických Donald Trump. Zúčastnil sa na Transatlantickom paneli a po skončení rokovaní vystúpil s príhovorom.

Prezident Kiska ocenil druhú návštevu prezidenta Trumpa v strednej Európske v krátkom čase za dôležitý signál. „Prezident Trump vo svojom príhovore zdôraznil to, čo všetci cítime: Európska únia a Spojené štáty sú pre seba najdôležitejšími partnermi,“ povedal Andrej Kiska.

Jednou z hlavných tém Transatlantického panelu bola energetika, pri ktorej prezident Kiska podčiarkol dôležitosť diverzifikácie zdrojov. „Zdôraznil som však, že energetika nie je len obchod. Je výborné, že máme diverzifikáciu, pretože energetika sa často využíva na vydieranie iných štátov. Pamätáme si plynovú krízu z roku 2009. A nesmieme zabudnúť na Ukrajinu. Musíme spraviť všetko pre to, aby sa plánovaný plynovod Nord Stream 2 nestal realitou, lebo bude zbraňou na vydieranie Ukrajiny.“

Andrej Kiska otvoril aj tému vzájomnej spolupráce Európskej únie a Spojených štátov. „Vyzval som prezidenta Trumpa, aby sme ďalej diskutovali, čo s projektom vzájomnej spolupráce medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Ako ďalej pokračovať s TTIP.“

Pri téme bezpečnosti prezident Kiska pripomenul, že Severoatlantická aliancia je alianciou postavenou na spoločných hodnotách. „S nadhľadom som povedal, že jadro najdôležitejšieho článku 5 Severoatlantickej zmluvy pozostáva z 22 slov, 142 písmen a zhruba toľko je aj dĺžka jedného príspevku na Twitteri. Požiadal som prezidenta Trumpa, aby sme v tejto časti sveta počuli o článku 5 často, pretože to je presne to, na čom Severoatlantická aliancia stojí.“

V ďalších paneloch v rámci samitu diskutovali predstavitelia štátov Európskej únie o ďalšom spájaní regiónu v prospech silnejšej Európskej únie. „Čím viac budú krajiny medzi sebou prepojené, tým silnejšia bude Európska únia,“ podotkol Andrej Kiska.

Prezidenta Kisku na pracovnej ceste v Poľsku sprevádzal podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini.

Viac k téme: