Kiska po samite NATO: Krajiny deklarovali dve percentá na obranu

Kiska po samite NATO: Krajiny deklarovali dve percentá na obranu

Andrej Kiska vo štvrtok na záver dvojdňového samitu NATO v Bruseli reagoval na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, že musíme plniť svoje záväzky.

„Prezident Trump dnes opätovne zdôraznil to, že musíme plniť svoje záväzky. Povedal, že Spojené štáty dávajú 4% z HDP na obranu. Že by bolo dobré, keby každá členská krajina zvážila dokonca 4%, a ideálne by bolo aspoň to, keby sme tie 2%, ktoré všetci sľubujeme, začali dávať od januára budúceho roku.

Samozrejme, v následnej diskusii sa ukázalo, že to nie je reálne. Ale každá krajina deklarovala aspoň to, že naplníme tie dve percentá.

Vo svojom príhovore som prezidentovi Trumpovi povedal, že musíme napĺňať tieto záväzky a musíme spolu veľa komunikovať. Vysvetlil som mu, že žiaden z lídrov týchto zúčastnených krajín nemôžu teraz prísť domov a do pol roka dramaticky zvyšovať výdavky na obranu. Určite by to mohlo spôsobiť presný opak.

Mohlo by to spôsobiť, že v ďalších voľbách by títo lídri nevyhrali a mohli by sa do vedúcich pozícií dostať ľudia, ktorí sú proti NATO a Spojeným štátom. Takže to je úloha nás, štátnikov, presvedčiť verejnosť o tejto potrebe, napĺňať svoje záväzky a ja znova môžem povedať, že pred štyrmi rokmi sme si ani nevedeli predstaviť, že prisľúbime reálne dve percentá , a dnes už vláda skutočne sľúbila, že vláda do roku 2024 tieto dve percentá naplní.

Prezident Trump sa priamo obracal na Nemecko, na Španielsko. Pýtal sa, prečo tieto krajiny nenapĺňajú svoje záväzky. A obe krajiny potvrdili, že chcú svoje záväzky plniť. Diskusia medzi kancelárkou Merkelovou a prezidentom Trumpom bola veľmi otvorená. Kancelárka potvrdila, že spravia všetko, čo je v ich silách, aby záväzok 2 percent do roku 2024 naplnili. Ale na tom musí byť aj koaličná zhoda, musíme presvedčiť verejnosť.

 Ťažko sa presviedča verejnosť v čase mieru, aby sa zvyšovali výdavky na obranu. Preto som hrdý, že u nás už takáto situácia nie je.“

foto: TASR/AP a Ivan Kelement

Viac k téme: