Kiska: Poľnohospodárstvo potrebuje analýzu

Kiska: Poľnohospodárstvo potrebuje analýzu

Prezident Andrej Kiska sa v piatok v Spišských Hanušovciach zúčastnil na diskusii Okrúhly stôl k poľnohospodárstvu. Medzi hosťami boli zástupcovia poľnohospodárskych podnikov a univerzít s poľnohospodárskym zameraním.

„Zatiaľ čo v Európskej únii je na vidieku v priemere 23 percent obyvateľstva, u nás žije v obciach viac ako 50 percent obyvateľstva. Preto je nesmierne dôležité hovoriť o nezamestnanosti, ktorá je na vidieku vyššia ako v mestách a dosahuje skoro 20 percent,“ povedal prezident s tým, že pre zamestnanosť na vidieku je zásadné práve poľnohospodárstvo.

Andrej Kiska považuje za dôležité, aby nová vláda zanalyzovala aktuálny stav a vývoj. „Myslím si, že je nesmierne dôležité, aby nová vláda, nový minister, hneď po svojom zvolení spravili poctivú analýzu toho, čo sa deje. Akú máme v porovnaní s okolitými krajinami nastavenú daňovú a subvenčnú politiku. Ako je možné, že naše aj špičkové farmy nedokážu predávať mlieko za takú cenu ako v okolitých krajinách. Ako je možné, že v krajine, ktorá mala historicky tak veľa ošípaných a hovädzieho dobytka, sa tieto počty neustále znižujú. Táto poctivá analýza musí byť základom pre to, aby sme mohli naše poľnohospodárstvo posunúť vopred.“

Viac k téme: