Kiska pred manažérmi: Školstvo musí byť priorita

Kiska pred manažérmi: Školstvo musí byť priorita

Prezident Andrej Kiska v utorok vystúpil s príhovorom na konferencii TOP manažment. Slovenská ekonomika podľa neho nie je v zlom stave. Nezamestnanosť sa znižuje, hospodárstvo rastie a naďalej platí ambícia vlády dosiahnuť do pár rokov vyrovnaný rozpočet verejnej správy. Ako však upozornil prezident, okolité krajiny rastú rýchlejšie.

„Úsilie znižovať deficit pod vplyvom blížiacich sa volieb nie je také jednoznačné ako pred nedávnom," doplnil. „Krajine chýbajú väčšie ambície. Akoby len stačilo udržiavať to, čo máme, v akom-takom stave a byť s tým spokojný. Myslím si, že takéto rozmýšľanie je chybné, musíme oveľa viac investovať do našej budúcnosti, do nášho rozvoja, do našej schopnosti prekonať budúce krízy, ktoré určite prídu. Slovensko potrebuje pridať.“

Podľa prezidenta je veľa vecí, ktoré by u nás mohli fungovať lepšie, a krajine chýbajú priority. Jednou z nich malo byť školstvo. „Musíme vrátiť rešpekt vzdelaniu aj učiteľom,“ povedal Andrej Kiska. Na základných školách sa podľa neho rozhoduje o budúcnosti Slovenska a je preto dôležité, aby sa v predvolebnej diskusii hovorilo o školstve oveľa viac ako doteraz.

„Svet sa mení, stačí sa len pozrieť na technologický pokrok za posledných 10 - 20 rokov. Dnešní prváci na základných školách vstúpia na trh práce o 15 - 20 rokov. Nestačí preto meniť len osnovy a obsah, ak naďalej učíme žiakov rovnakým spôsobom ako pred tridsiatimi rokmi,“ povedal prezident.

Prezident sa v utorok večer zúčastní aj na slávnostnom odovzdávaní cien TREND TOP 2015 za mimoriadne podnikateľské výsledky.