Kiska rokoval so sestrami: Potrebujeme každú kvalitnú sestru

Zahraničná politika
Kiska rokoval so sestrami: Potrebujeme každú kvalitnú sestru

Zástupcovia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v utorok informovali prezidenta Andreja Kisku o vývoji situácie po hromadných výpovediach v niektorých nemocniciach, ako aj o prebiehajúcich rokovaniach a podmienkach návratu sestier do práce.

Prezident po stretnutí povedal, že by ho mrzelo, keby slovenské zdravotníctvo prišlo čo i len o jednu kvalitnú zdravotnú sestru. V dôvodoch sestier k výpovediam vidí dlhodobé problémy slovenského zdravotníctva.

„Nemienim dnes komentovať priebeh ani spôsob tohto protestu, nemyslím si, že by to v súčasnej situácii čomukoľvek pomohlo. Platí, čo som povedal už viackrát. Dať v práci výpoveď s rizikom straty zamestnania a príjmu pre vlastnú rodinu je mimoriadna forma protestu a spôsobu, ako upozorniť na roky neriešené problémy v slovenskom zdravotníctve.

Vzhľadom na vývoj situácie však chcem zdôrazniť, že posledné, čo už aj tak zlý stav v nemocniciach potrebuje, je strata kvalifikovaného zdravotníckeho personálu. A mrzelo by ma, keby slovenské zdravotníctvo prišlo o čo i len jednu kvalitnú zdravotnú sestru preto, že sa nenájde rozumná dohoda.

Hromadné výpovede sestier, ale najmä dôvody, pre ktoré to urobili, sú dôsledkom toho, o čom hovorím od svojho zvolenia. V systéme zdravotníctva máme Slovensku neprehľadnú džungľu, kde rozhodujú silné lakte jednotlivých aktérov. A samozrejme známosti, o čom sa presviedčame aj v posledných dňoch.

Vládne tu neporiadok, neprehľadné záujmy a rozkrádanie na úkor zdravia, životov pacientov, ale aj dôstojných podmienok na prácu zdravotníckeho personálu. Preto aj dnes zopakujem, že zdravotníctvo sa musí stať prioritou budúceho parlamentu a budúcej vlády. A som presvedčený, že zdravotníctvo by malo byť aj osobnou prioritou budúceho premiéra.

Situácia je taká vážna a zmeniť ju bude také komplikované, že bez energie a úsilia najvyšších politických autorít to jednoducho nepôjde. Štát voči vlastným občanom v tejto oblasti dlhodobo a zahanbujúco zlyháva – a považujem za vec základnej úcty budúcej vlády a parlamentu voči ľuďom na Slovensku, aby sa zdravotníctvo konečne stalo najvyššou prioritou.

Snažím sa preto povzbudzovať voličov, aby svojim hlasovaním v parlamentných voľbách takúto jednoznačnú verejnú objednávku na postavenie zdravotníctva ako najvyššej priority vytvorili.“