Kiska sa v Keni stretol s bývalým šéfom OSN Pan Ki-munom

Kiska sa v Keni stretol s bývalým šéfom OSN Pan Ki-munom

Prezident Andrej Kiska sa počas oficiálnej návštevy Kene neformálne stretol v Nairobi s bývalým generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom na jeho žiadosť.

Pan Ki-mun vysoko ocenil Slovensko v jeho pokračujúcej angažovanosti na multilaterálnej úrovni, čoho dôkazom je aj kandidatúra na post predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Za hlavné výzvy pre budúceho predsedu Valného zhromaždenia označil Pan Ki-mun pokrok v globálnej spolupráci v oblasti migrácie a utečencov a plnenie medzinárodných záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody.

Prezident Kiska na príklade dlhoročných početných rozvojových aktivít v Keni zo strany slovenských mimovládnych organizácií, dobrovoľníkov, ako aj prostriedkov z oficiálnej rozvojovej pomoci poskytovanej slovenskou vládou zdôraznil, že je „morálnou povinnosťou Slovenska ako modernej a prosperujúcej krajiny pomáhať iným“.

Partneri sa krátko venovali aj veľmi dobrej úrovni spolupráce medzi Slovenskom a Južnou Kóreou, z ktorej Pan Ki-mun pochádza, a možnostiam jej ďalšieho rozvoja.

Viac k téme: