Kiska sa v Kyjeve pýtal na reformy a ako môže Slovensko pomôcť

Kiska sa v Kyjeve pýtal na reformy a ako môže Slovensko pomôcť

Otázka, ako môže Slovensko ďalej pomáhať Ukrajine, bola jednou z hlavných tém oficiálnej návštevy prezidenta Andreja Kisku na Ukrajine.

Kiska sa v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a na programe mal aj rokovania s premiérom Arsenijom Jaceňukom a predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyrom Grojsmanom. Ešte predtým položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka v Parku večnej slávy a zapálil sviečku pri Národnom pamätníku obetiam hladomoru.

„Som rád, že opäť môžem navštíviť Ukrajinu. Keď som tu bol naposledy, ľudia volali po demokracii na uliciach, bojovali za svoju slobodu na východe krajiny. Aj dnes Ukrajina bojuje za svoju slobodu, nezávislosť. Potvrdil som, že Slovensko nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu, že nikdy nebude akceptovať nijaké – politické, vojenské ani ekonomické zasahovanie do ukrajinskej suverenity,“ povedal Kiska po stretnutí s ukrajinským prezidentom.

„Rovnako tak som vyjadril presvedčenie, že tento konflikt nemá vojenské riešenie. Jedinou cestou je úprimná vôľa dodržiavať dohody a hľadať mierové riešenie. Aj keď som si vedomý čiastočného zlepšenia situácie, musím žiaľ povedať, aj na základe rokovania s prezidentom Porošenkom, že mier zatiaľ definitívne nevyhral.“

Prezident zatiaľ nevidí priestor na zrušenie alebo zmiernenie sankcií proti Rusku. Ich budúcnosť podľa neho závisí od plnenia Minských dohôd.

Kiska sa počas rokovaní pýtal na naštartovanie reforiem, boj s korupciou a európske ambície Ukrajiny. „Dnes ma vítala iná Ukrajina, ako keď som tu bol naposledy. Vidím snahu, odhodlanie a aj veľký kus politickej odvahy bojovať proti korupcii, naštartovať reformy. Samozrejme, existujú rezervy, oblasti, kde bude treba robiť viac. Dôležité však je, že vedenie tejto krajiny to myslí s reformami vážne.“

Prezident ponúkol Ukrajine slovenskú expertízu a skúsenosti s bolestivými reformami. Symbolicky odovzdal pomoc obyvateľom oblastí postihnutých konfliktom a detskému oddeleniu na Inštitúte onkológie.


Viac k téme: