Kiska: Slovensko sa môže inšpirovať projektmi princa Charlesa

Regióny
Kiska: Slovensko sa môže inšpirovať projektmi princa Charlesa

Prezident Andrej Kiska v pondelok odcestoval na jednodňovú pracovnú cestu do Škótska na pozvanie Charlesa, Princa z Walesu, aby navštívil rekvalifikačné centrum Dumfries House.

„Princ Charles spustil v Škótsku jeden z unikátnych programov, ako pomôcť jednak chudobnému regiónu, ale aj mladým ľuďom, ktorí si nevedia nájsť prácu. Len za minulý rok prešlo cez jeho projekty 56-tisíc ľudí, vďaka ktorým si ľudia môžu nájsť prácu. A drvivá väčšina z nich bola na trhu úspešná,“ zhodnotil prezident po prehliadke areálu.

V Dumfries House sa nezamestnaní ľudia pripravia na službu v reštauráciách, pestujú to poľnohospodárske plodiny a konajú sa tu napríklad aj kurzy pre deti, ktoré u nich môžu vyvolať záujem o technickejšie smerovanie.

Podľa Andreja Kisku sa môže Slovensko inšpirovať takýmito projektmi na podporu zamestnávania. Vyzdvihol aj program Princa z Walesu, ktorý je zameraný na pomoc začínajúcim podnikateľov formou nezávislých poradcov: „Podarilo sa mu dať dokopy okolo 5-tisíc dobrovoľníkov, bývalých podnikateľov, špičkových špecialistov na marketing, právo, účtovníctvo. Títo ľudia pomáhajú začínajúcim podnikateľom previesť ich cez úskalia počas prvého obdobia fungovania firmy.“

Prezident spojil cestu do Škótska aj s otvorením Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Glasgowe. Popoludní sa stretol so slovenskými a českými študentmi na pôde Glasgowskej univerzity, kde apeloval, aby nabrali skúsenosti vo svete, ale aby sa neskôr vrátili na Slovensko.

„Stále vyzývam mladých ľudí, že pokiaľ nájdu vysokú školu, ktorá je špičková vo svete, nech na ňu idú študovať, hoci tiež máme niektoré veľmi kvalitné vysoké školy. Ale je dobré, pokiaľ mladí ľudia študujú aj v zahraničí a získajú nejakú prax. Potom ich prosím, že pokiaľ sa dá a nájdu si uplatnenie na Slovensku, aby sa vrátili,“ povedal Andrej Kiska.