Kiska vymenoval novú vládu: Musíte dosiahnuť významné výsledky

Kiska vymenoval novú vládu: Musíte dosiahnuť významné výsledky

Prezident SR Andrej Kiska v stredu vymenoval novú vládu SR. V príhovore zdôraznil, že je vládou, ktorá musí dosiahnuť významné výsledky vo viacerých oblastiach. Ocenil jednoznačnú orientáciu a ukotvenie koaličných partnerov v Európskej únii a NATO.

„Dovoľte mi na úvod vám pogratulovať a zaželať čo najviac úspechov vo vašej práci. A naozaj to nemyslím ako formalitu, ani ako zdvorilú frázu. Zodpovednosť za vládu a jej ministerstvá preberáte po parlamentných voľbách, po ktorých je jasné, že potrebujeme významne zvýšiť dôveru ľudí v štát, v demokratický politický systém, v schopnosť politikov riešiť problémy a v ich odhodlanie posúvať krajinu dopredu.

Myslím si, že nie je nevyhnutné, aby som dnes o tom rozprával príliš obšírne. Výsledky volieb hovoria o náladách voličov na Slovensku priamou, zrozumiteľnou rečou. Preto ste vládou, ktorá musí dosiahnuť významné výsledky vo viacerých oblastiach. Iná, kratšia cesta k tomu, aby ľudia začali mať lepší pocit z vlastnej krajiny a aby sa prestali obzerať po extrémnych riešeniach, neexistuje.

Vo vašej vláde — a nemá zmysel to obchádzať — sa spojili viacerí bývalí politickí súperi. V mene toho spojenia ste museli urobiť mnoho kompromisov. V demokratických krajinách to nie je nič výnimočné, na druhej strane si netreba zakrývať oči pred tým, že časť občanov na toto spojenie reagovala s emóciou a nedôverou. Vy však sa od tejto chvíle stávate vládou všetkých občanov, vrátane tých, ktorí vás dnes odmietajú. Želám vám, želám im, želám Slovensku, aby tieto emócie opadli.

Som presvedčený, že jediné, čo dokáže ľudí presvedčiť, bude práca, ktorá po vašej vláde zostane. Výsledky, ktorým budú rozumieť a budú ich cítiť vo svojom každodennom živote.

Veľmi som privítal, že ste ako koaliční partneri jednoznačne potvrdili orientáciu a ukotvenie Slovenska v Európskej únii aj v NATO. Myslím si, že je načase, aby bol tento životne dôležitý strategický záujem našej krajiny potvrdzovaný nielen v oficiálnych dokumentoch, ale aj v každodennej práci a vyjadreniach politikov. Doma i pri rokovaniach s našimi partnermi a spojencami. A rád by som zdôraznil, že ukotvenie Slovenska v Európskej únii nie je len vecou praktickej politiky, ale aj hlbokého rešpektu k hodnotám, na ktorých je toto partnerstvo založené — humanizmus, sloboda, demokracia, solidarita a slušnosť.

Ako prezident vám za seba sľubujem, že som pripravený podporiť a postaviť sa za všetky dobré návrhy riešení tých problémov, ktoré ľudí na Slovensku trápia — či už je to školstvo, zdravotníctvo, právny štát, korupcia, alebo riešenie chudoby v najmenej rozvinutých regiónoch. A tak ako doteraz, budem sa snažiť byť slušným, nezávislým a vecným kritikom v prípade, ak sa s riešeniami problémov nebude hýbať.

Ďakujem a ešte raz vám gratulujem.“

MENOFUNKCIA
Robert Ficopredseda vlády
Peter Pellegrinipodpredseda vlády pre investície
Robert Kaliňákpodpredseda vlády a minister vnútra
Lucia Žitňanskápodpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti
Peter Žigaminister hospodárstva
Peter Kažimírminister financií
Roman Brecelyminister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja
Gabriela Matečnáminister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Peter Gajdošminister obrany
Miroslav Lajčákminister zahraničných vecí a európskych záležitostí
Ján Richterminister práce, sociálnych vecí a rodiny
László Solymosminister životného prostredia
Peter Plavčanminister školstva, vedy, výskumu a športu
Marek Maďaričminister kultúry
Tomáš Druckerminister zdravotníctva