Kiska začal pracovnú cestu v New Yorku sériou rokovaní

Kiska začal pracovnú cestu v New Yorku sériou rokovaní

V pondelok, počas prvého dňa pracovnej cesty v New Yorku, vystúpil prezident Andrej Kiska na stretnutí organizovanom generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, ktoré sa týkalo utečeneckej krízy.

„Dnes začal migračný samit, na ktorom sa podpísala dohoda o partnerstve medzi OSN a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu,“ uviedol prezident. „Migračná kríza je najväčším problémom od druhej svetovej vojny a som veľmi rád, že sily sa spájajú. Vždy budem opakovať, že je morálnou povinnosťou každej úspešnej, modernej krajiny uvažovať o tom, ako pomôcť.“

Konkrétne záväzky v súvislosti s utečeneckou krízou sa budú deklarovať na utorkovom samite pod vedením prezidenta USA Baracka Obamu. Zúčastní sa na ňom aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý má v tejto veci mandát od vlády Slovenskej republiky.

Po vystúpení na samite čakala Andreja Kisku séria rokovaní s prezidentmi Bulharska, Slovinska, Senegalu, premiérom Gruzínska a vysokým komisárom OSN pre utečencov. Prezident Kiska sa stretol aj s bývalou ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou.

V utorok vystúpi prezident s príhovorom v rámci zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

„Valné zhromaždenie OSN je určite aj o kandidatúre nášho ministra zahraničných vecí za generálneho tajomníka OSN. Musíme a skúšame spraviť všetko pre to, aby sme takýto úžasný post obsadili práve takým vzácnym človekom, ako je pán Lajčák,“ pripomenul prezident Kiska.

„Musím skonštatovať, že má obrovskú podporu. Ale na druhej strane mi mnohí svetoví lídri kladú otázku, prečo z našej krajiny vychádzajú signály, že sledujeme moslimov, že neprijmeme žiadneho moslima. A toto je otázka, ktorá, žiaľ, veľmi znepríjemňuje kandidatúru nášho ministra zahraničných vecí. Myslím si, že všetci doma by sme si mali byť vedomí toho, že každé jedno vyhlásenie, každá jedna veta vo vzťahu k zahraničnej politike je veľmi pozorne sledovaná našimi zahraničnými partnermi.“

Viac k téme: