Kríza, ktorej čelíme, je aj príležitosťou dostať zo seba to najlepšie

Domáca politika
Kríza, ktorej čelíme, je aj príležitosťou dostať zo seba to najlepšie

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila vo štvrtok 19. marca 2020 s mimoriadnym príhovorom v TV Markíza. Kríza, ktorej čelíme, je podľa nej zároveň príležitosťou dostať zo seba to najlepšie. 

V súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou prezidentka zdôraznila, že žijeme dobu, ktorú si nikto z nás ešte pred pár dňami nevedel predstaviť. "Myslím na vás, ktorí ste museli zatvoriť svoje prevádzky, zrušiť svoje kultúrne predstavenia a máte obavy, z čoho budete žiť budúci mesiac, myslím na vás, ktorí sa obávate o svoju prácu, o to, či sa budete mať kam vrátiť. Myslím na vás, ktorí do práce chodíte, napriek obavám, lebo je to dôležité pre nás ostatných. Myslím na vás, ktorí sa pre svoj vek a zdravotný stav cítite najviac ohrození.  Všetci sme spojení v solidarite, všetci sme si v hrozbe ochorieť rovní a všetci sa navzájom potrebujeme. Kríza týchto dní nás učí tomu, že zdravie a pohoda druhých ovplyvňuje aj naše vlastné dobro a spolu tvoríme jeden celok."

Prezidentka sa poďakovala za obetavosť tým, ktorí stoja nasadení v prvej línii: lekárom a lekárkam, zdravotným sestrám a ošetrovateľom, policajtom, hasičom, vojakom, predavačkám, šoférom, laborantkám, farmaceutom, farmaceutkám a mnohým ďalším. "Musí byť našou prvoradou snahou, aby ste práve vy boli  pred rizikom nákazy najviac chránení. Spájame s vami našu nádej a vkladáme do vás našu dôveru. Zaslúžite si ju v tej najvyššej možnej miere." Prezidentka zároveň ocenila aktivity dobrovoľníkov, podnikateľov a spontánne občianske iniciatívy, ktoré každý deň prichádzajú s dobrými riešeniami a nezištnou pomocou. "Ochotných ľudí je oveľa viac ako na tomto mieste dokážem vymenovať a to je skvelá správa o stave našej krajiny." 

Prezidentka pripomenula, že dosluhujúci premiér Peter Pellegrini a nastupujúci premiér Igor Matovič, ju uistili, že odovzdanie a prebratie moci nastane v čo najväčšej zhode, informovanosti a spolupráci pred, aj po vymenovaní vlády.  Prechod moci, v takto výnimočnej situácii, si podľa prezidentky vyžaduje najvyššiu mieru ochoty uvedomiť si spoločný záujem a zodpovednosť. "Dôverujem tomu, že k výmene vlády dôjde spôsobom, ktorý nebude dôvodom na neistotu v spoločnosti. Dôležitým faktorom pri voľbe termínu zmeny vlády bola aj skutočnosť, že kríza, ktorej čelíme bude už onedlho mať aj vážne ekonomické a sociálne dopady, a tie musí veľmi rýchlo začať riešiť vláda s novou a silnou legitimitou. Chcem vás, vážení spoluobčania ubezpečiť, že na základe stretnutí s lídrami nastupujúcej aj dosluhujúcej vlády som presvedčená, že všetci chápu vážnosť situácie, sú odhodlaní spolupracovať pre dobro nás všetkých. Kríza nás všetkých spája a motivuje k spolupráci. Žiadna iná vláda na Slovensku nenastupovala do tak zložitej situácie, a bez ohľadu na naše politické preferencie máme v tejto chvíli rovnaké očakávania – že nás vláda Igora Matoviča prevedie ťažkými dňami, že dokáže pripraviť naše nemocnice na zvýšený počet chorých a že pripraví opatrenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť hodpodárske a sociálne dopady krízy." Premiérovi Petrovi Pellegrinimu a členom krízového štábu sa prezidentka poďakovala za osobné nasadenie pri zavádzaní bezpečnostných opatrení a ich zodpovednú komunikáciu voči verejnosti. 

Celý text mimoriadneho príhovoru prezidentky je dostupný tu