Mestské včely sú už aj v Prezidentskej záhrade

Mestské včely sú už aj v Prezidentskej záhrade

V záhrade za Prezidentským palácom sú od utorka 26. mája 2020 inštalované včelie úle. Kancelária prezidenta SR sa tak pridala k projektu Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA Mestské včely. Ochrana životného prostredia patrí medzi kľúčové priority prezidentky Zuzany Čaputovej a Kancelária prezidenta SR už prijala sériu opatrení, ktoré majú environmentálny charakter. V tomto smere chce byť inšpiráciou aj pre ďalšie štátne inštitúcie. 

Včely sú podľa prezidentky symbolom toho, ako je v prírode všetko prepojené a zabezpečujú tiež ochranu biodiverzity. "Rozhodli sme sa vytvoriť tento priestor v prezidentskej záhrade jednak ako symbol, jednak ako podporu idey, že včely nepatria len na vidiek, ale aj do mesta. Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu." 

Včelie úle nie sú umiestnené vo verejne prístupnej časti Grassalkovichovej záhrady, ale na briežku v priestore bezprostredne za Prezidentským palácom, ktorý je od záhrady oddelený skleneným plotom.