Najlepším projektom prezidentovej výzvy proti extrémizmu je #somtu

Životné prostredie 
Najlepším projektom prezidentovej výzvy proti extrémizmu je #somtu

Prezident Andrej Kiska v pondelok vyhlásil najlepší projekt v rámci výzvy proti extrémizmu. Stala sa ním komunita #somtu, ktorá motivuje ľudí prispievať do problematických internetových diskusií so slušnými názormi.

Celkovo prišlo do prezidentovej výzvy 139 nápadov na rôzne aplikácie, webstránky, videá a iné riešenia, ktoré by sa pozitívnym a konštruktívnym spôsobom zaoberali témou extrémizmu v spoločnosti.

Návrhy posudzovala odborná porota v zložení: Ján Suchal (programátor, Slovensko.Digital), Jakub Ptačin (dizajnér, Studio Echt), Juraj Pobjecký (kreatívec, Zaraguza), Daniel Milo (odborník na extrémizmus, Globsec Policy Institute), Michal Vašečka (sociológ), Martin Lipták (Kancelária prezidenta), Roman Krpelan (Kancelária prezidenta) a Vladimíra Ledecká (Kancelária prezidenta).

Prezident zablahoželal najlepším projektom a poďakoval sa všetkým 139 prihláseným tímom. „Ak chce niekto meniť spoločnosť k lepšiemu, musí byť sám tou zmenou. Najdôležitejšie je nájsť tú energiu v ľuďoch, ktorí túžia zmeniť spoločnosť“.

Andrej Kiska vyjadril presvedčenie, že nie všetci mladí ľudia, ktorí volia extrémistov, sú aj fašisti. „Často vyjadrujú vzdor, sklamanie, alebo sú mnohokrát len zmätení. Nevedia si vytvoriť svoj názor v zložitom svete internetu a sociálnych sietí. Žiaľ, aj sociálne siete zabúdajú prebrať zodpovednosť za to, čo šíria. Na jednej strane vidíme, že sú to nesmierne ziskové projekty, na druhej strane nie sú pripravené a ochotné spraviť trochu poriadok.“

Medzi piatimi najlepšími projektmi boli:

#somtu – komunita, aplikácia a webstránka pre slušné diskutovanie

Konšpirátori.sk – databáza problémových webstránok pre odstránenie reklamy

Ľudia proti rasizmu – informačný portál pre vzdelávanie o extrémizme a argumentáciu

Patroll – nástroj na evidovanie nenávistných diskusií

Skutočná pravda – virálny kvíz o predsudkoch, ktorý pomáha Rómom

Prezentácia #somtu by Kancelária prezidenta SR on Scribd

Prezentácia Konšpirátori.sk by Kancelária prezidenta SR on Scribd

Prezentácia Ľudia proti rasizmu by Kancelária prezidenta SR on Scribd

Prezentácia #Patroll by Kancelária prezidenta SR on Scribd

Prezentácia Skutočná pravda by Kancelária prezidenta SR on Scribd