Systém očkovania sa musí výrazne zlepšiť

Systém očkovania sa musí výrazne zlepšiť

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 12. marca 2021 v Prezidentskom paláci prijala štátnu tajomníčku ministerstva zdravotníctva Janu Ježíkovú, nového dočasného riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Róberta Suju a expertku na problematiku seniorov Lýdiu Brichtovú, s ktorými sa rozprávala o odstráneniu zásadných nedostatkov pri prihlasovaní na očkovanie proti Covid-19.

Prezidentka na začiatku týždňa skonštatovala, že spôsob prihlasovania sa na vakcináciu je ľudsky nedôstojným pretekom o život. Aby sa ubezpečila, že k odstráneniu zásadných nedostatkov pri prihlasovaní dôjde v najkratšom možnom čase, pozvala na rokovanie štátnu tajomníčku ministerstva zdravotníctva Janu Ježíkovú a Róberta Suju, nového dočasného riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré systém spustilo. Na rokovanie pozvala aj expertku na problematiku seniorov Lýdiu Brichtovú, aby priniesla pohľad zohľadňujúci potreby seniorov. "Tento aspekt považujem za veľmi dôležitý, pretože doterajší systém prihlasovania nebol voči nim dostatočne ústretový."

Po stretnutí prezidentka skonštatovala, že dnes si už všetky zúčastnené strany problémy systému a jeho chyby uvedomujú rovnako. "Pán Suja, poverený vedením NCZI síce nedokáže okamžite odstrániť nedostatky, ktoré boli spôsobené tým, že sa mesiace zanedbávala príprava kvalitného systému, dostala som však prísľub zjavného zlepšenia v porovnaní so súčasným stavom už na budúci týždeň."

Prezidentka dostala tiež ubezpečenie, že rezort zdravotníctva a NCZI vnímajú aj potrebu rozšíriť možnosť prihlasovania sa na očkovanie telefonicky, keďže mnoho ľudí vo vyššom veku nemá prístup k internetu, alebo im nemá kto pomôcť. Aktuálne sa navyšujú kapacity telefonického centra, pomáhať majú aj vojaci a dobrovoľníci. Otvorila som aj tému očkovania vážne chorých, keďže ma mnohí pacienti informovali, že napriek vážnej chorobe sa pre nižší vek nevedia dostať k očkovaniu. Nový spôsob prihlasovania sa cez “Čakáreň” by mal čiastočne riešiť aj ich situáciu. Na riadnu systémovú zmenu bude potrebná zmena vyhlášky, o čo požiadam nového ministra zdravotníctva. 

Zlyhania, ku ktorým došlo, sú už podľa prezidentky nenapraviteľným faktom, ale z dnešného stretnutia prezidentka odchádzala s pocitom, že jeho účastníci sú pripravení urobiť všetko preto, aby sa situácia s prihlasovaním na očkovanie výrazne zlepšila.