Podľa prezidentky by sme mali žiť a konať v duchu odkazu M. R. Štefánika

Podľa prezidentky by sme mali žiť a konať v duchu odkazu M. R. Štefánika

Prezidentka Zuzana Čaputová si v utorok 21. júla 2020 pripomenula 140. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika. 

Oslavy v jeho rodných Košariskách sa konali pod záštitou prezidentky. V príhovore označila Štefánika za veľkého človeka. "Veľkým ľuďom je vlastné, že v sebe spájajú charakter s talentom a vo svojej dobe i po nej svietia svojim vlastným svetlom. Milan Rastislav Štefánik spĺňa všetky definície a kritériá, podľa ktorých sa pozná veľká historická osobnosť."

Aj keby Milan Rastislav Štefánik bol známy len pre to, čo dosiahol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec a vojak, aj tak by podľa prezidentky patril k velikánom slovenského národa a hovorili by sme o ňom ako o fenomenálnom človeku. 

Prezidentka pripomenula aj jeho zásluhy na vzniku Československa. "Milan Rastislav Štefánik nebol iba politikom, ale v kritickej dobe konal ako štátnik. Tak ako mu bolo vlastné, pre dosiahnutie slobody svojho národa išiel až na hranicu sebaobetovania."

Podľa prezidentky potrebujeme aj dnes práve štefánikovskú jasnozrivosť, aby sme neprehliadli svoje historické príležitosti a jeho vôľu k obeti pri ich napĺňaní. A zároveň si častejšie potrebujeme pripomínať, ako Štefánik chápal demokraciu – ako povinnosť myslieť na to, či konaním nepoškodzujeme blížneho, národ, spoločnosť. To znamená, opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť. 

Prezidentka na záver príhovoru pripomenula citát spisovateľa Pavla Vilikovského. „Keď sú Slováci dobrí, tak im dajú Štefánika, nech sa pohrajú, a keď sú zlí, tak im ho vezmú.“ Podľa prezidentky sa časy, keď mohol niekto Slovákom Štefánika vziať, už minuli. "O to dôležitejšie je, aby sme sa ho sami nevzdávali, ale žili a konali v duchu jeho odkazu."