Potravinová pomoc by sa mala dostať k väčšiemu počtu ľudí

Potravinová pomoc by sa mala dostať k väčšiemu počtu ľudí

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 31. marca 2022 stretla so zástupcami charitatívnych organizácií, obchodných reťazcov a s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom.

Diskutovali o tom, ako zefektívniť systém potravinovej pomoci tak, aby sa prebytky potravín mohli ľahšie dostať k všetkým ľuďom, ktorí sú na takúto pomoc odkázaní. "V prvom rade je potrebné pomôcť charitatívnym organizáciám s distribúciou potravinovej pomoci. Sú totiž odkázané najmä na nadšenie a obrovské úsilie dobrovoľníkov a na rozdiel od iných krajín im Slovensko neposkytuje dotácie na takúto činnosť. S podporou štátu by vedeli pomôcť oveľa väčšiemu počtu ľudí." Prezidentka zdôraznila, že takáto podpora by znamenala možno stovky tisíc eur, hodnota rozdistribuovaných potravín by však bola v miliónoch eur.

Prezidentka zároveň pripomenula, že v čase zdražovania si nemôžeme dovoliť ani plytvať potravinami, no 60 až 80 percent odpadu v obchodných reťazcoch tvorí nepredané čerstvé pečivo, ovocie a zelenina. "Stačí pritom zmeniť usmernenie, aby tieto potraviny nekončili v koši, ale naopak dostali sa k ľuďom v núdzi. Odstránením administratívnych bariér by obchodné reťazce vedeli objem distribuovanej pomoci zdvojnásobiť. Som veľmi rada, že pán minister je pripravený nájsť riešenia. Ďakujem za obrovské nasadenie charitám, mimovládnym organizáciám aj reťazcom, že po celý rok pomáhajú našim ľuďom, ktorí žijú v núdzi a v súčasnosti aj tým, ktorí práve utekajú pred vojnou."