Prezident diskutoval o rómskej problematike s mimovládkami

Prezident diskutoval o rómskej problematike s mimovládkami

Prezident Andrej Kiska v stredu v Prezidentskom paláci diskutoval s odborníkmi z mimovládnych organizácií o rómskej problematike. 

Rómsky problém je podľa prezidenta jeden z najvážnejších problémov a výziev našej spoločnosti, no mnohokrát si to žiaľ nie sme ochotní priznať. Podľa prezidenta je základnou úlohou majority vyvinúť tlak na politikov na všetkých úrovniach, o tejto téme treba začať otvorene a jasne hovoriť. „Musíme si uvedomiť, že ak sa nebude dariť Rómom, nebude sa dariť ani našej krajine. Ak sa nenájdu nástroje na vyriešenie rómskeho problému, bude mať naša krajina problém.“  

S odborníkmi sa zhodli, že k najdôležitejším úlohám  na vyriešenie rómskej problematiky patrí vytvorenie podmienok na to, aby Rómovia získali prácu, umožniť deťom vzdelanie a vyriešiť otázku bývania.  

Na Slovensku je mnoho veľmi úspešných projektov a je spracovaných veľa akčných plánov, zdôraznil prezident. Problém podľa neho je, že sa nezavádzajú do praxe. V prípade rómskej problematiky podľa Andreja Kisku nie sú   jasne postavené ciele a priority, čo podporuje aj vznik extrémizmu.

Je dôležité vyzdvihovať úspešné projekty, ktoré ukazujú ako sa dajú veci riešiť. „Treba odstrániť prekážky tak, aby sa z lokálnych projektov stali celospoločenské ,“ zdôraznil.