Prezident diskutoval s osobnosťami: Slovensko potrebuje pridať

Prezident diskutoval s osobnosťami: Slovensko potrebuje pridať

Prezident Andrej Kiska v utorok diskutoval s osobnosťami Bratislavského kraja o prioritách Slovenska a o tom, či krajina dokáže nájsť zhodu a politickú vôľu posunúť sa vpred.

„Do volieb ostávajú približne dva mesiace a ja som presvedčený o tom, že práve v tomto období, období dôležitejšom ako inokedy, je nutné povzbudzovať diskusiu o tom, kam Slovensko smeruje. Čo sú priority pre našu krajinu. Či ich vôbec máme jasne pomenované. A či dokážeme nájsť nielen politickú zhodu na tom čo Slovensko najviac potrebuje, ale aj politickú vôľu niečo s tým urobiť,“ povedal prezident na úvod stretnutia.

Ako priority pomenoval Andrej Kiska predovšetkým školstvo a zdravotníctvo, pričom podľa neho by tieto domáce témy nemala zatieniť tohtoročná európska téma číslo jeden – utečenci a migračná vlna smerujúca do Európskej únie.

Pokiaľ ide o ekonomiku, tá momentálne dosahuje slušné výsledky, no v porovnaní s okolitými krajinami už Slovensko nerastie tak rýchlo ako v minulosti. Podľa prezidenta sme v čase krízy stratili vankúš relatívne nízkeho štátneho dlhu, pričom ďalšia, dosiaľ neznáma kríza raz určite príde.

„Privítal som preto, že si vláda pred vyše rokom postavila plán, postavila si prioritu, že Slovensko dosiahne vyrovnaný rozpočet v roku 2017. Že sa ekonomický rast využije na vyrovnané hospodárenie. Žiaľ,medzitým sa táto ambícia nenápadne posunula na rok 2018 a mám vážnu obavu, aby sa vôľa po vyrovnanom rozpočte postupne nevytratila a nezmizla zo zoznamu priorít. Čo je mimochodom smutný osud mnohých priorít aj konkrétnych projektov u nás. Od diaľnic, cez eGoverment až po projekt eHealthu – elektronického zdravotníctva.“

Za najdôležitejšiu oblasť pre zlepšenie školstva považuje Andrej Kiska základné školstvo. K tomuto presvedčeniu ho podľa vlastných slov priviedli rozhovory s desiatkami pedagógov, študentov, expertov a návštevy škôl od nástupu do funkcie prezidenta.

„Už dnes sa prepadáme vo všetkých európskych a svetových porovnaniach. Základné školy a učitelia nemajú podmienky, aby sa mohli systematicky a dostatočne venovať deťom nadaným. Ukazuje sa tiež, že horší alebo zlý sociálny pôvod dieťaťa je dnes akoby predpokladom pre zlé výsledky. A toto je niečo, čo musí byť pre modernú krajinu neprijateľné a zahanbujúce. Nedokážeme dynamicky meniť, čo naše deti potrebujú a čo ich v skutočnosti učíme, a nie sme schopní ani meniť spôsob výučby. Memorovanie povyšujeme nad kreatívne rozmýšľanie a objem vedomostí nad účel a možnosti použitia,“ zdôraznil prezident s tým, že nejde o kritiku učiteľov, ale o kritiku možností, ktoré im vytvára štát.

V zdravotníctve sa podľa prezidenta štátne inštitúcie nemajú na čo vyhovárať, keďže majú priamy vplyv na 80% zdravotníctva a prostredníctvom regulácie na 100% zdravotníctva. „Štát voči vlastným občanom v tejto oblasti dlhodobo a zahanbujúco zlyháva – a považujem za vec základnej úcty budúcej vlády a parlamentu voči ľuďom na Slovensku, aby sa zdravotníctvo konečne stalo najvyššou prioritou,“ vyhlásil Andrej Kiska.

Prezident sa v závere príhovoru dotkol aj kritiky za to, že vo verejných vystúpeniach vraj málo používa slovo korupcia. „Isteže. Ako by sa to všetko, čo sa deje v zdravotníctve, mohlo diať nebyť aj korupcie, aj rodinkárstva, klientelizmu.“ Ale podľa neho funguje korupcia „tam, kde chýbajú jasné a transparentné pravidlá“. A prezident považuje za svoju úlohu práve to, že bude vytvárať tlak na to, aby politici transparentné pravidlá zaviedli.

„Toto je kampaň za to, aby ľudia išli voliť v čo najväčšom počte, a aby kládli sebe aj kandidátom otázky, čo majú byť priority našej krajiny. Keby som mal za seba odpovedať na otázku, že čo by malo byť malo byť hlavnou témou týchto volieb, tak moja odpoveď znie: Slovensko potrebuje pridať. Vybrať si priority a zaviazať sa, že s nimi pohneme. Bez ohľadu na to, akú bude mať Slovensko vládu po marci budúceho roku. Pretože ľudia sú najväčším darom Slovenska. A musíme sa starať o to najvzácnejšie, o ich zdravie, a musíme myslieť na to, čo je pre ľudí najcennejšie. Ich vzdelanie.“