Prezident Kiska: Na Slovensku pribudlo unikátne laboratórium

Prezident Kiska: Na Slovensku pribudlo unikátne laboratórium

Prezident Andrej Kiska spolu s rektorom Univerzity Komenského Karolom Mičietom a zástupcom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu slávnostne otvorili nové laboratórium Centra pre nukleárne a urýchľovačové technológie – CENTA na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Laboratórium tandemového urýchľovača iónov je prvé svojho druhu vo východnej Európe a bolo vybudované z európskych financií s podporou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Urýchľovačové laboratórium na Univerzite Komenského bude slúžiť pre výskum v oblasti nanotechnológií, jadrovej energetiky, klimatických zmien či znečistenia životného prostredia. Jednou z vecí, ktoré dokáže toto zariadenie urobiť je, že v priebehu niekoľkých hodín dokáže určiť vek rôznych materiálov starých stovky, či tisíce rokov.

„Školstvo, veda a výskum posúvajú našu krajinu dopredu. Som veľmi rád, že sa nám podarilo vybudovať toto špičkové pracovisko, a teší ma, že Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK dokáže v niektorých oblastiach konkurovať najlepším svetovým univerzitám," povedal prezident Andrej Kiska.