Prezident Kiska navštívil Martin a Vrútky

Prezident Kiska navštívil Martin a Vrútky

Prezident Andrej Kiska navštívil vo štvrtok metropolu Turca - Martin. Na radnici mesta s najnižšou nezamestnanosťou v kraji hovorili o aktuálnych problémoch regiónu. Urýchlené dobudovanie diaľničného tunela Dubná skala – Višňové, ktorý spája Martin so Žilinou diaľnicou D1, by podľa prezidenta vyriešilo zlé spojenie oboch susedných miest.

Témou diskusie bola aj exekúcia mesta. „Primátor mi vysvetlil, ako hanebne zlyhala justícia. Ako došlo k celej tejto kauze. Držím prsty, aby toto prosperujúce mesto, ktoré má financie pod kontrolou tento spor úspešne dotiahlo," povedal prezident.

Na Národnom cintoríne v Martine si uctil pamiatku významného publicistu a štátnika, prvého slovenského predsedu vlády Československej republiky v rokoch 1935 až 1938 Milana Hodžu. „Milan Hodža ešte pred druhou svetovou vojnou vedel, že ak chce Európa v tomto svete uspieť, musí sa spájať. To je jediná cesta, ako dokáže Európa uspieť.“

Prezident v Martine navštívil aj Jesseniovu lekársku fakultu Univerzity Komenského. Fakulta, na ktorej polovica študentov je zo zahraničia, je podľa prezidenta dôkazom, že dobré školy môžu byť aj mimo Bratislavy. Andrej Kiska si prezrel laboratóriá Martinského centra pre biomedicínu, pôsobiaceho na škole, ktoré je zamerané na výskum v oblasti neurovied, onkológie, molekulárnej medicíny a respirológie.

Na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha diskutoval prezident Kiska s predstaviteľmi stredných škôl v regióne, ktoré sa zapojili do celoslovenského programu Aj Ty v IT. Prezident podporil hlavnú myšlienku programu , ktorý si kladie za cieľ priviesť na vysoké školy informatického smeru dievčatá.

Súčasťou programu prezidentovho pracovného výjazdu v Martine bola aj návšteva Slovenskej národnej knižnice, kde si Andrej Kiska prezrel vzácne historické dokumenty a oboznámil sa s činnosťou digitalizačného centra.

Na záver výjazdu navštívil prezident aj mesto Vrútky.