Prezident Kiska oficiálne navštívi Nórske kráľovstvo

Prezident Andrej Kiska uskutoční v dňoch 4. - 6. júna 2018 historicky prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v Nórskom kráľovstve. Návšteva sa koná na pozvanie Jeho Veličenstva kráľa Haralda V.

Hlavným cieľom je prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a ich ďalší rozvoj, najmä v oblasti inovácií, výskumu a vývoja a nových technológií. Dôležitou súčasťou rozhovorov bude aj ochrana životného prostredia a poskytovanie pomoci pri rozvoji Slovenskej republiky z Nórskych fondov.

Okrem stretnutia s kráľom Haraldom a členmi kraľovskej rodiny bude prezident SR rokovať s predsedníčkou vlády Ernou Solbergovou a predsedníčkou parlamentu Tone WilhelmsenTrøenovou. Zúčastní sa na slávnostnom divadelnom predstavení Slovenského národného divadla, ktoré odohrá hru významného nórskeho dramatika, filantropa a bojovníka za práva malých národov na sebaurčenie Bjørnstjerne Bjørnsona „Nad našu silu 2“.

Andrej Kiska vystúpi na slovensko-nórskom podnikateľskom seminári, zameranom na budovanie inteligentnej mestskej infraštruktúry, navštívi spoločnosť Wilhelmsen, významného investora na Slovensku, a tiež Oslo Cancer Cluster, ktoré je popredným svetovým centrom pre výskum rakoviny.

Oficiálnu návštevu ukončí Andrej Kiska v meste Bergen. Stretne sa s predstaviteľmi Media City, centra pre rozvoj inovácií v oblasti médií, a navštívi Bjerknes centrum pri Univerzite v Bergene, ktoré sa zameriava na výskum klímy. Slovenská akadémia vied podpíše s Univerzitou v Bergene Memorandum o porozumení.

Prezidenta SR bude na ceste sprevádzať minister životného prostredia László Sólymos, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík a skupina podnikateľov.

foto: ilustračné

Viac k téme: