Prezident Kiska: Som hrdý na slovenských vojakov v Lotyšsku

Prezident Kiska: Som hrdý na slovenských vojakov v Lotyšsku

Prezident Andrej Kiska v utorok 18. decembra oficiálne navštívil Lotyšsko, stretol sa s prezidentom Raimondsom Vejonisom aj so slovenskými príslušníkmi Ozbrojených síl SR, vyslanými do Lotyšska v rámci posilnenia vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie na jej východnom krídle. Na oficiálnej ceste prezidenta sprevádzal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Prezidenti diskutovali o aktuálnej situácii v oboch krajinách, v Európskej únii, o bezpečnostnej situácii a postupoch proti šíreniu dezinformácií.

„Ako prezident som hrdý na prítomnosť slovenských vojakov v Lotyšsku a vďačný za dobré podmienky, ktoré im tu boli vytvorené,“ povedal Andrej Kiska. „Ich prítomnosť je znakom, že v Európskej únii a NATO držíme spolu. Je to signál našej pripravenosti navzájom sa chrániť. Nielen veľké, ale aj malé krajiny sú schopné pomôcť svojim priateľom.“

Prezident Kiska poukázal na historickú skúsenosť pobaltských krajín, na ruskú anexiu Krymu, situáciu na Ukrajine aj v Gruzínsku.

Okrem rokovania prezidenti Slovenska a Lotyšska položili veniec k Pamätníku slobody. Andrej Kiska navštívil aj Múzeum okupácie.

Viac k téme: