Prezident Kiska vyzýva na prepustenie Nadi Savčenkovej

Obrana a bezpečnosť
Prezident Kiska vyzýva na prepustenie Nadi Savčenkovej

„Už viac ako 600 dní je poslankyňa ukrajinského parlamentu Naďa Savčenková zadržiavaná v ruskom väzení. Bola unesená z územia Ukrajiny a vystavená súdnemu procesu v rozpore s medzinárodným právom, zásadami ochrany ľudských práv a princípmi humanity. Jej zadržiavanie Ruskom je navyše v rozpore so záväzkami plynúcimi z Minských dohôd, ktorých cieľom je mierové riešenie konfliktu na východnej Ukrajine.

Naďa Savčenková bojuje o svoju slobodu. Jej zdravotný stav sa zhoršuje a v týchto dňoch bojuje aj o svoj život. Jej osobná statočnosť a vzopretie sa nespravodlivosti nás nemôže nechať ľahostajnými.

Som presvedčený o tom, že pani Savčenková má byť bez ďalších prieťahov prepustená na slobodu. Aby sa mohla vrátiť na Ukrajinu, ku svojej rodine a k svojim blízkym.

Príbeh Nadi Savčenkovej je viac ako len jedným smutným ľudským osudom s možným tragickým koncom. Je dôkazom, ako veľmi konflikty, deštruktívne mocenské ambície a hrubé porušovanie základných dohôd zaisťujúcich mier medzi štátmi spôsobujú nenapraviteľné škody a veľké utrpenie. A že ich obeťou sú nevinní ľudia.“