Prezident o únose Vietnamca: Ministerka vnútra Saková stratila dôveru

Obrana a bezpečnosť
Prezident o únose Vietnamca: Ministerka vnútra Saková stratila dôveru

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretol s predsedom vlády Petrom Pellegrinim a vyjadril sa k aktuálnej politickej situácii a k podozreniam, že slovenský vládny špeciál bol použitý na únos vietnamského občana.

„Ako prezident som v tejto súvislosti opakovane žiadal - naposledy minulý týždeň -, aby slovenské úrady začali konať a poctivo tieto podozrenia vyšetrili.

Ľudia na Slovensku majú nárok dozvedieť sa pravdu od slovenských vyšetrovateľov. Alibizmu a vyhovárania sa na nemecké úrady už bolo dosť. Prípad sa stal na území Slovenskej republiky, použité bolo slovenské vládne lietadlo, podozriví sú bývalí predstavitelia slovenskej štátnej moci. Poriadok s nimi si má urobiť Slovenská republika a jej inštitúcie. Ak tomu niekto bráni, je potrebné prijať personálne opatrenia a odstrániť prekážky poctivému vyšetrovaniu podozrení z účasti na medzinárodnom únose.

V tejto súvislosti som predsedovi vlády, pánovi Pellegrinimu povedal, že ministerka vnútra, pani Saková, stratila moju dôveru ako prezidenta Slovenskej republiky. Netajil som sa tým, že jej nomináciu som považoval za premrhanú príležitosť ukázať ľuďom, že nová vláda je ochotná zmeniť štýl vládnutia.

Žiaľ, táto obava sa naplnila. Ministerka sa správa akoby skutočne bola pravou rukou bývalého ministra vnútra. Aktuálne stanoviská rezortu vnútra pod jej vedením k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie. Pani Sakovú začínam považovať za prekážku poctivého vysvetlenia toho, čo sa stalo. A pánovi premiérovi som povedal, že pokiaľ bude chcieť vláda presvedčiť našich občanov  o skutočnom záujme vyriešiť prípad poctivo a pravdivo, pokiaľ skutočne chce vláda začať proces obnovovania dôvery ľudí v štát, tak ministerstvo vnútra je kľúčové. Zachytil som v predchádzajúcich dňoch vyhlásenia o tom, že tento prípad má byť akými útokom na Slovensko a jeho dobré meno.

Čo je skutočným útokom na Slovensko, je zneužitie štátnej moci takým nehoráznym spôsobom, ako naznačuje priebeh vyšetrovania únosu vietnamského občana nemeckými orgánmi. Útokom na Slovensko je snaha zahladiť stopy po zločine a zneužívať moc na marenie spravodlivosti. Útokom na Slovensko je medzinárodná blamáž a narušenie dôvery vo vzťahoch medzi našou krajinou a Nemeckom.

Dnes sa na pozvanie generálneho prokurátora uskutoční spoločné stretnutie za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov.

Idem na toto stretnutie s jedinou požiadavkou. Ľudia na Slovensku si zaslúžia jasné a poctivé odpovede. Nie návrat späť do mečiarizmu, keď štátne orgány unášali ľudí a potom zločin kryli.

Budem preto ako hlava štátu žiadať presvedčivé opatrenia a signály, že orgány činné v trestnom konaní prípad vyšetrujú s plnou vážnosťou. S takým nasadením, aké si závažnosť podozrení zo zneužitia štátnej moci pri medzinárodnom únose vyžaduje.“