Prezident menoval rektorov: Vymaňme sa z priemernosti

Domáca politika
Prezident menoval rektorov: Vymaňme sa z priemernosti

Prezident Andrej Kiska v utorok menoval nových rektorov a rektorky vysokých škôl.

„Dovoľte mi zaželať vám všetkým v nových funkciách rektoriek a rektorov našich verejných i súkromných vysokých škôl dostatok energie a veľa úspechov.

Vymenovanie za rektorov a rektorky vás na určité obdobie vzdiali od „bežných“ povinností vysokoškolských pedagógov. Budete sa musieť sústrediť na riadenie a financovanie inštitúcií, ktoré ste sa rozhodli viesť. Na ďalšie zvyšovanie kvality pedagogickej činnosti. Na nevyhnutný tlak, aby sa výstupy a výsledky vedeckej, výskumnej alebo umeleckej činnosti približovali kvalitou európskemu štandardu. A aby sa tí najlepší mohli porovnávať vo svojej excelentnosti so svetom.

Potrebujú to nielen školy, súrne a bezpodmienečne potrebuje vyššiu kvalitu práce vysokých škôl naša spoločnosť. Vzdelávanie, veda a výskum sa musia vymaniť z letargického stavu priemernosti, či dokonca podpriemernosti, a pustiť sa po riskantnej, ale poctivej ceste za kvalitou a výnimočnosťou.

Bolo by ideálne, ak by podmienky, v ktorých to robíte, takémuto snaženiu aj systematicky napomáhali. Preto budeme, myslím, všetci s istým napätím očakávať, v akej podobe schváli národná rada dva vládne návrhy zákonov, o kvalite vysokoškolského vzdelávania a vysokoškolský zákon.

Ale bude predovšetkým na Vás, rektoroch a rektorkách našich univerzít a vysokých škôl, s akým odhodlaním, s akým nasadením a presvedčením  sa svojej príležitosti chopíte. 

A ja dúfam, že ponúknutý priestor budete vedieť zmysluplne, v prospech všetkých nás, zužitkovať.“

MENOVYSOKÁ ŠKOLA
Roman BočaUniverzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Klaudia HalászováSlovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Edita HekelováVysoká škola manažmentu v Trenčíne
Jozef JandačkaŽilinská univerzita v Žiline
Tomáš LengyelfalusyVysoká škola DTI v Dubnici nad Váhom
Peter ŠimkoSlovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave
Libor VozárUniverzita Konštantína Filozofa v Nitre