Prezident na EXPO v Miláne otvoril Národný deň SR

Prezident na EXPO v Miláne otvoril Národný deň SR

Na svetovej výstave EXPO Milano 2015, ktorá sa tento rok venuje téme „Uživiť planétu, energiu pre život“, prezident Andrej Kiska slávnostne otvoril Národný deň Slovenskej republiky.

„Keď sa rozhliadam okolo seba, vidím miesto, ktoré je galériou úspechov, galériou ľudskej kreativity a inovácií. Vidím miesto, ktoré je oslavou pokroku a vyspelosti,“ vyjadril v príhovore uznanie talianskym usporiadateľom. Výstava podľa prezidenta ukazuje, čo všetko sme dokázali a čo všetko ako ľudia dokážeme. „Ale zároveň nám pripomína, čo sme ešte nedokázali: aby právo na dôstojný život bolo právom každého človeka žijúceho na tejto planéte.“ Tohtoročné EXPO prezident Kiska vníma ako snahu poukázať na tieto problémy.

Ako prezident zdôraznil, Slovensko je krajina bohatá na prírodné krásy, históriu, kultúru, tradície, ale aj na šikovných vynaliezavých ľudí, ktorí sú si vedomí, aké bohatstvo sa skrýva v pracovitosti, v inováciách, ale aj v rešpekte voči prírodným zdrojom. A ako ukazuje slovenský pavilón, je aj domovom viacerých zásadných nových objavov a technológií, v oblasti získavania nerastných surovín, šetrného využívania energií, výživy, či prvého prototypu Aeromobilu – lietajúceho auta.

„Rád som prišiel otvoriť Národný deň Slovenska, pretože myšlienky Milánskeho EXPA sú univerzálne. Nevnímame ich ako jednorazové zlepšenie nášho komfortu, ale ako spôsob, ako zaistiť ľudskú dôstojnosť. Ako zaistiť, aby sme v budúcnosti našu pozornosť mohli venovať iným problémom ako boju proti hladu a biede,“ povedal.

Prezident Kiska navštívil tiež taliansky pavilón, kde podpísal Milánsku chartu, a pavilón Európskej únie. Podvečer si pozrie slávnostný kultúrny program Národného dňa SR a na záver sa v centre Milána zúčastní na Gala večere.

Viac k téme: