Prezident: Z Bratislavy by malo vyrásť mesto s víziou

Prezident: Z Bratislavy by malo vyrásť mesto s víziou

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok počas pracovného výjazdu v rámci Bratislavy stretol v Primaciálnom paláci s primátorom Ivom Nesrovnalom a s predsedami poslaneckých klubov Mestského zastupiteľstva. Hovorili o problémoch, ktoré Bratislavu trápia - o financovaní, doprave či roztrieštenosti mesta aj v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska v Rade Európy.

Podľa prezidenta by z Bratislavy malo vyrásť mesto s víziou, na ktoré budú všetci pyšní, a z ktorého mladí šikovní ľudia neutekajú do zahraničia. „Mesto, ktoré bude vedieť, ktorým smerom má ísť, a bude to na prospech celej našej krajiny a ľudí, ktorí tu žijú i dochádzajú, povedal Andrej Kiska.

Prezident si zároveň želá aby mesto dobre spolupracovalo s vládou, lebo bez toho žiadne hlavné mesto nemôže dobre existovať. Problémy Bratislavy sú ale podľa neho v prvom rade v kompetencii mesta a jeho úlohou je ich riešiť. Primátor Nesrovnal uviedol, že nasledujúci rok bude rokom systémových i dopravných riešení, nastavenia financovania i kompetencií. Podľa jeho slov má mesto dobré vzťahy so štátnymi úradmi a vyjadril nádej, že vláda sa k úlohe Bratislavy ako hlavného mesta predsedajúcej krajiny postaví ústretovo.

Popoludní prezident navštívil bratislavský závod Volkswagen Slovakia. S vedením diskutoval o podmienkach, ktoré firma ponúka zamestnancom, potrebe kvalitného vzdelávania v technických odboroch a plánoch spoločnosti na Slovensku. Prezident si prezrel montážnu halu, kde sa montujú automobily piatich značiek pre 148 krajín sveta, a navštívil aj Centrum duálneho vzdelávania.

V rámci svojho pracovného programu v Bratislave navštívil prezident Kiska tiež Spojenú školu Novohradská a Vysokú školu výtvarných umení, kde o aktuálnych otázkach diskutoval s vedením škôl a so študentmi. Večer sa prezident zúčastní na otvorení festivalu Slovenské Vianoce v Bratislave.