Prezident na rozlúčke v Bruseli: Európska únia, to sme aj my

Prezident na rozlúčke v Bruseli: Európska únia, to sme aj my

Prezident Andrej Kiska navštívil Brusel v rámci série rozlúčkových ciest pred koncom prezidentského mandátu. V utorok sa stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Stretol sa tiež so slovenskými diplomatmi zastupujúcimi Slovensko v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Tlačová konferencia po rokovaní s Jeanom-Claudom Junckerom:
„Pripomíname si 15 rokov od nášho členstva v Európskej únii a 30 rokov od víťazstva nad komunizmom. Za toto obdobie naša krajina prešla dlhú cestu a vy viete, že vždy, keď diskutujeme o tom, ako má byť vnímaná Európska únia, čo spôsobuje nárast extrémizmu a populizmu, vždy opakujem, že Európska únia nie je problém, Európska únia je riešenie.

V dnešnom svete výzvy, ktorým čelíme, či už sú to klimatické zmeny, migrácia, terorizmus alebo hospodársky rast, nedokáže žiadna krajina riešiť sama, ani tie veľké krajiny. A naše členstvo v tak fantastickom projekte, ako je Európska únia, je presne tou cestou, ako rieši problémy.

Rastie nám vlna extrémizmu a populizmu. Videli sme to teraz v prezidentských voľbách na Slovensku a vidieť to aj pred voľbami do európskeho parlamentu v celej Európe. Často je Brusel vinený z niečoho, čo absolútne nie je pravda. Chcel by som aj našim občanom doma povedať, že Brusel, to je aj Slovensko. Tu v Bruseli stovky ľudí každý deň presadzujú aj hlas Slovenska. Každé rozhodnutie, ktoré je prijaté v Bruseli, je aj rozhodnutím Slovenska. Niekedy na to doma akoby zabúdame. Vždy, keď sa doma niečo zadarí v mnohých krajinách, zásluhy si robí lokálna vláda. A keď sa čokoľvek nepodarí, vina sa hádže na Brusel.

S pánom predsedom sme diskutovali aj o Vyšehradskej štvorke. Často niektorí politici z Vyšehradskej štvorky zneužívali tento formát na presadzovanie vlastných egoistických záujmov, ktoré vôbec neboli v súlade s celou Vyšehradskou štvorkou ako takou.

Povedal som pánovi predsedovi, že pre našu krajinu bola veľmi dobrým signálom táto sobota po prezidentských voľbách. Obaja kandidáti, ktorí postúpili, boli jasne proeurópsky, proatlanticky hovoriaci ľudia. To, že v našich voľbách máme dvoch skutočne demokratických kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, by nám mnohé krajiny závideli.

Na záver. Táto návšteva Bruselu má pre mňa aj osobný rozmer, pretože je mojou rozlúčkou pred ukončením mandátu ako prezidenta Slovenskej republiky. Vždy som pevne stál za hodnotami a našim ukotvením v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Preto sa chcem aj poďakovať Jean-Claudovi, Európskej komisii a všetkým inštitúciám pracujúcim tu v Bruseli, ktorých podporu Slovensko dostáva. Sme spojenci, sme na jednej lodi, sme súčasťou jedného úžasného projektu.“

Viac k téme: