Prezident na samite v Rige: Vízia členstva v Únii je dôležitá

Obrana a bezpečnosť
Prezident na samite v Rige: Vízia členstva v Únii je dôležitá

V lotyšskej Rige sa konal prvý samit krajín Európskej únie so šiestimi krajinami Východného partnerstva, odkedy Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina podpísali asociačné dohody.

Samit potvrdil záväzok Únie spolupracovať s východnými partnermi. Spoločnú deklaráciu prijali na záver ako celok všetci účastníci samitu.

„Skoro všetci sme sa zhodli na tom, že je dôležité, aby Európska únia zachovala jednotu. Veľa sa hovorilo o tom, že spolupráca s krajinami Východného partnerstva musí byť založená na slobodnej voľbe a že v žiadnom prípade nie je namierená proti akémukoľvek štátu,“ povedal po samite prezident SR Andrej Kiska.

Kiska vyjadril za Slovensko presvedčenie, že krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do Európskej únie – ako sú Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko – by mali dostať rovnakú šancu, akú dostalo Slovensko pred niekoľkými rokmi.

„Vízia možného členstva v Európskej únii je nesmierne dôležitá z pohľadu presadzovania reforiem,“ zdôraznil prezident. „Slovensko plne podporuje rozširovanie Európskej únie.“

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák nazval samit očistným. „Vieme, na čom sme. Východné partnerstvo teraz nebude o nejakých bombastických správach, ale o veľmi solídnej spolupráci v mnohých oblastiach, ktorá nás bude posúvať dopredu.“