​Prezident rokoval v Južnej Kórei o ekonomickej spolupráci

​Prezident rokoval v Južnej Kórei o ekonomickej spolupráci

Prezident Andrej Kiska pricestoval na oficiálnu návštevu Kórejskej republiky. Ide o vôbec prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v tejto ázijskej krajine, ktorá patrí medzi najvýznamnejších mimoeurópskych hospodárskych partnerov Slovenska.

„Možno si to ani neuvedomujeme, ale Južná Kórea je pre nás nesmierne dôležitý partner. Viac ako päťdesiat percent investícií z mimo európskych krajín prišlo práve z Južnej Kórey. Bolo investovaných viac ako dva a pol miliardy eur a viac ako sto spoločností vytvorilo tisíce pracovných miest.

 Aj Slovensko je vnímané tu, v Južnej Kórey ako veľmi úspešná krajina. Ako krajina, o ktorú sa môže Južná Kórea opierať. Pred päťdesiatimi rokmi bola Južná Kórea jednou z najchudobnejších krajín sveta. Dnes patrí medzi jedenásť najvyspelejších ekonomík sveta. Diskutovali sme o tom, ako sa to dá dosiahnuť. Myslím si, že nikoho neprekvapím s tým, že tie odpovede sú jasné. Je to investícia do vzdelania, do mladých ľudí, do inovácií.

S pánom prezidentom sme sa dotkli aj vzťahu Severnej a Južnej Kórey. Obaja sme sa zhodli na tom, že dialóg je nesmierne potrebný a prospešný. Nie zastrašovanie, ale dialóg a nachádzanie mierových riešení.

Samsung patrí medzi absolútnych lídrov v oblasti inovácií, techniky a ja som veľmi rád, že aj táto spoločnosť má fabriku aj u nás. Diskutovali sme veľa o tom, ktorým smerom sa svet bude vyvíjať. Ja som vyjadril veľký záujem o to, aby Samsung naďalej investoval v našej krajine, ale aby sa viacej investovalo aj z pohľadu výskumu. Aby sa do našej krajiny prinášali projekty, ktoré prinášajú väčšiu pridanú hodnotu. V tejto budove sme videli budúcnosť sveta, ako bude vyzerať o desať rokov. Ako budú monitorované naše domácnosti, ako bude monitorované naše zdravie, ako sa bude žiť a som rád, že Samsung je v našej krajine.“

Viac k téme: