Prezident navštívil školy v Košiciach, diskutoval so študentmi

Domáca politika
Prezident navštívil školy v Košiciach, diskutoval so študentmi

O školstve aj súčasných problémoch v krajine diskutoval v pondelok Andrej Kiska so študentmi Technickej univerzity (TUKE) v Košiciach a s rektorom TUKE Stanislavom Kmeťom. Ako pripomenul, Slovensko v oblasti financovania vedy a výskumu zaostáva.

„Z pohľadu peňazí, ktoré ako investor dávame na vedu a výskum, sa dostávame na chvost Európskej únie. To je obrovská škoda, pretože sme malá krajina a školstvo, veda a výskum je základ toho, ako bude vyzerať o desať alebo o 20 rokov,“ povedal Kiska s tým, že témou diskusie bola aj migrácia mladých ľudí do zahraničia. Zároveň vyjadril sklamanie, že sa reforma školstva stále neuskutočňuje.

Podľa slov hlavy štátu takmer 30 percent mladých ľudí zo Slovenska študuje na vysokých školách v Česku. Z diskusie vyplynulo, že problémom mnohokrát nie je kvalita slovenských vysokých škôl, ale veci týkajúce sa študentského života. Ako príklad prezident uviedol zlý stav internátov v Bratislave. Podľa neho sú dnes mladí ľudia právom nároční. „Bez mladých schopných ľudí túto našu krajinu nepohneme ďalej,“ zdôraznil Kiska.

Prezident sa študentom prihovoril s osobným príbehom o tom, aby sa v živote nebáli prehier, pretože sú súčasťou každého úspechu. Ako dodal, študenti vyvolali aj diskusiu o súčasných ekonomických a sociálnych problémoch na Slovensku, o pozícii mladých rodín a venovali sa aj téme dôchodkov.

Počas svojho pondelkového programu okrem TUKE navštívil aj Univerzitu veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Súkromnú základnú školu na Galaktickej ulici.