Prezident navštívil Liptovský Mikuláš a Akadémiu ozbrojených síl

Prezident navštívil Liptovský Mikuláš a Akadémiu ozbrojených síl

Prezident Andrej Kiska začal svoj štvrtkový pracovný výjazd na Liptove rokovaním so zástupcami mesta Liptovský Mikuláš. Liptov má podľa prezidenta obrovský potenciál v oblasti cestovného ruchu a turizmu. „Je tu lyžiarske stredisko Jasná, ktoré minulý rok úspešne hostilo Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, najväčšia vodná nádrž Liptovská Mara, či  najväčší aquapark na Slovensku Tatralandia.“

S predstaviteľmi mesta hovoril prezident o tom, ako vplýva cestovný ruch na zamestnanosť, diskutovali o zdravotníctve, no dotkli sa aj témy mosta cez rieku a prekladu železničnej stanice.  

Jedným zo súčasných problémov je aj vyľudňovanie sa centier miest, podotkol prezident. „V každou jednom meste treba intenzívne uvažovať, ako život dostať späť do mesta, aby sa ľudia neuzatvárali len v nákupných centrách.“ 

Prezidenta potešilo, že v Liptovskom Mikuláši pribúdajú zariadenia reštauračného a hotelového typu, na Liptove je však paradoxne ubytovacích kapacít nedostatok. „Je tu teda možnosť veľkého rastu, rovnako ako využitie Liptovskej Mary z pohľadu turizmu - je zatiaľ  využitá skutočne veľmi málo.“

V historických priestoroch starej evanjelickej fary, kde pôsobil významný slovenský buditeľ Michal Miloslav Hodža, sa prezident stretol s predstaviteľmi katolíckej aj evanjelickej cirkvi. Hovorili spolu o úlohe cirkvi v dnešnej spoločnosti, najmä o tom, ako cirkev môže napomôcť v boji proti súčasnému extrémizmu. Prezident v meste navštívil tiež Gymnázium M. M. Hodžu, kde o aktuálnych otázkach diskutoval aj so študentmi a vedením školy.

Prezident mal v programe aj návštevu aj Akadémiu ozbrojených síl generála M. R. Štefánika, na ktorej sa vzdeláva budúca generáciu vojenských profesionálov. S predstaviteľmi akadémie hovoril o potrebe modernizácie slovenskej armády a o tom, ako možno zvýšiť záujem o toto štúdium medzi absolventmi stredných škôl.

„Napĺňa ma veľkou hrdosťou, keď na zahraničných misiách počúvam slová chvály na profesionalitu a prístup našich vojakov. Pre mňa ako prezidenta SR je nesmierne dôležité, že armáda požíva dôveru z pohľadu občanov. Na druhej strane, aby sme dostali do armády skutočných profesionálov, musíme jej vrátiť prestíž. A musíme nájsť finančnú motiváciu, aby títo ľudia boli ochotní vojsť do takého ťažkého povolania, kde musia byť pripravení obetovať svoj život,“ povedal prezident.

Andrej Kiska si vo štvrtok položením venca uctil pamiatku vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša. Pripomenul, že oslobodzovacie boje, ktoré začali práve v týchto februárových dňoch v roku 1945, patrili po Duklianskej operácii k najťažším na území Slovenska.

Viac k téme: