Prezident navštívil Nové Mesto a Starú Turú

Prezident navštívil Nové Mesto a Starú Turú

Prezident Andrej Kiska navštívil v utorok v rámci pracovného výjazdu Nové Mesto nad Váhom a Starú Turú.

Podľa Andreja Kisku je Nové Mesto nad Váhom ako jedno z centier Považia pozitívnym príkladom pre ďalšie slovenské mestá: „Nezamestnanosť je tu nižšia ako štyri percentá, ide len o tzv. technickú nezamestnanosť, mesto skôr zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.“

S predstaviteľmi mesta diskutoval o tom, ako by sa takéto úspešné modely dali využiť aj v chudobnejších oblastiach. „Problémom Slovenska je, že na jednej strane máme regióny, kde prácu nemáme, a potom máme regióny, kde nám už pracovná sila chýba,“ uviedol prezident a pripomenul, že je to aj vecou histórie, hlavne však ide o kvalitu pracovných síl.

Keďže región trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, prichádzajú sem za prácou aj ľudia zo zahraničia, najmä z Rumunska či Bulharska. Prezident s primátorom diskutoval  o tom, ako ich prijímajú občania a ako sa im darí integrovať. Dotkli sa aj problémovej otázky revitalizácie rekreačnej oblasti Zelená voda.

Prezident tiež navštívil najväčšieho zamestnávateľa v Novom Meste nad Váhom – spoločnosť Vertiv, ktorá navrhuje, vytvára a poskytuje servis pre dátové centrá, komunikačné siete a rôzne priemyselné aplikácie. Tak ako mestu, aj tomuto podniku sa darí veľmi dobre, ocenil prezident po stretnutí s vedením. „Veľmi by som si želal, aby takéto úspešné oblasti a podniky boli po celom Slovensku.“

Súčasťou pracovného programu prezidenta bola aj diskusia s učiteľmi a študentmi Gymnázia M. R. Štefánika na tému školstva, korupcie či extrémizmu.

Položením venca k pamätníku si prezident Kiska uctil pamiatku rumunských vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Nového Mesta nad Váhom.

Popoludní navštívil Andrej Kiska aj neďaleké mesto Stará Turá. S predstaviteľmi magistrátu diskutoval o zamestnanosti i cestovnom ruchu. Spoločne sa prešli po centre mesta.

Viac k téme: