Prezident navštívil Veľký Krtíš, vyzdvihol prácu s Rómami

Prezident navštívil Veľký Krtíš, vyzdvihol prácu s Rómami

Andrej Kiska vo štvrtok pracovne navštívil Veľký Krtíš. Diskutoval s vedením mesta, navštívil Komunitné centrum, Gymnázium A. H. Škultétyho, spoločnosť ERCE a stretol sa tiež s primátormi a starostami regiónu.

„Pán primátor mi potvrdil, že nezamestnanosť pomaly klesá. Stáva sa technickou nezamestnanosťou. Vytvorili sa tu nové pracovné miesta. Pravdaže je to aj otázka výšky platov. Nie každý zamestnávateľ, ktorý je v tomto regióne dáva priemerný plat. Ale dobrou správou je to, že je tu veľký zahraničný investor, ktorý plánuje narásť z päťdesiatich pracovníkov až na osemsto.

Samozrejme sa dotkli témy ciest, sú to tepny organizmu a pokiaľ sa o nestaráme, veľmi ťažko sa sem dostanú investori. Takisto aj občania sa veľmi ťažko presúvajú do iných miest.

Veľmi ma potešilo stretnutie v Komunitnom centre, ktoré sa stará o rómskych spoluobčanov a ich výsledky sú úžasné a myslím si že by mohli byť príkladom pre mnohé mestá a mestečká na Slovensku, kde akoby si nevedeli dať rady.

Princíp ich práce je veľmi jednoduchý. Vytvoriť v Rómoch pocit spolupatričnosti. Spolutvorby toho, čo sa deje. Nič nedávať zadarmo, ale dať im možnosť zlepšiť si svoje podmienky. To, ako tu bývajú a platia všetky poplatky, ukazuje, že toto centrum odvádza kus dobrej a poctivej práce. Niekedy mi je ľúto, že to nemôžeme jednoducho aplikovať na celé Slovensko.“

Viac k téme: